Autokonsumpcja energii - co to jest i jak zwiększyć jej poziom? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Autokonsumpcja energii – co to jest i jak zwiększyć jej poziom?

Autokonsumpcja energii – co to jest i jak zwiększyć jej poziom?
Opublikowane: 23.09.2021

Autokonsumpcja energii elektrycznej to nic innego, jak jej zużycie na własne potrzeby. Im większa autokonsumpcja, czyli im więcej prądu produkowanego przez instalację fotowoltaiczną zużywamy do zasilania wszelkich urządzeń domowych (małych i dużych AGD), pompy ciepła, przydomowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, tym mniej nadwyżek prądu, które trzeba gdzieś – kolokwialnie mówiąc – ulokować.

Autokonsumpcja prądu w przypadku instalacji On-Grid

W przypadku instalacji On-Grid, nadwyżki  energii elektrycznej oddaje się do publicznej sieci energetycznej. Prosument może część tej energii odzyskać w ramach tzw. systemu opustów. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp jest to 80% tego, co się do sieci przesłało, w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kWp (maksymalnie 50 kWp) – 70%. Z prostego rachunku wynika, że 20-30% energii, którą właściciel instalacji fotowoltaicznej wprowadza do sieci, zostaje przez niego bezpowrotnie utracone.

Przepisy, zgodnie z którymi odbywa się omówiony wyżej mechanizm, czyli system opustów, mają obowiązywać jeszcze do końca 2021 roku. Na rok 2022 planowana jest zmiana w przepisach. Zgodnie z nią właściciel przydomowej elektrowni fotowoltaicznej ma być  zobowiązany do sprzedawana nadwyżek wyprodukowanej przez siebie energii firmom energetycznym, a następnie będzie ją mógł, w razie potrzeby, (od)kupić po preferencyjnej cenie (nie znamy jeszcze żadnych planowanych kwot) – odbiór w formie opustów nie będzie już możliwy.

Jeśli planujemy zostać właścicielami instalacji fotowoltaicznej podpiętej do sieci, warto zadbać o to, żeby nie była ona zbyt mocno przewymiarowana. Instalacja PV o mocy, która znacznie przekracza roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd jest po prostu nieopłacalna. To niepotrzebne podniesienie kosztów inwestycji, przy świadomości, że nadwyżki prądu i tak trafią do publicznej sieci energetycznej i nie ma możliwości, aby odzyskać je w całości.

Autokonsumpcja prądu w przypadku instalacji Off-Grid

W przypadku instalacji Off-Grid, nadwyżki prądu gromadzi się w systemie akumulatorów. Posiadanie własnego magazynu energii daje faktyczną niezależność energetyczną, czyli niezależność od zewnętrznych dostawców prądu. W instalacjach Off-Grid typ inwertera oraz magazynu energii warto dobrać do planowanego zastosowania. Inne urządzenia będą potrzebne, jeśli zależy nam na zwiększeniu autokonsumpcji –  w ciągu dnia instalacja fotowoltaiczna będzie np. w określonych porach ładować akumulator, tak by oddał on energię w nocy czy wtedy, gdy bieżącego zapotrzebowania na prąd nie będzie można zaspokoić fotowoltaiką – inne, jeżeli zależy nam na stworzeniu tzw. wyspy energetycznej. W tym drugim przypadku potrzebny jest akumulator do pracy w trybie Full Backup, czyli wtedy, kiedy dojdzie do przerwy w dostawie prądu z sieci.

Jest jeszcze możliwość trzecia: podłączenia instalacji fotowoltaicznej do dwóch różnych i niezależnych od siebie źródeł magazynowania energii, czyli stworzenie tzw. instalacji hybrydowej. Część On-Grid da możliwość magazynowania prądu w sieci, część Off-Grid podpięta będzie do systemu akumulatorów.

Jak zwiększyć poziom autokonsumpcji prądu wytwarzanego przez fotowoltaikę?

Jeśli chcemy uzyskać całkowitą samowystarczalność energetyczną (100%), nadmiar energii z fotowoltaiki powinniśmy przekierować do pompy ciepła, grzejnika, suszarki lub innego odbiornika akumulującego energię. Samowystarczalność energetyczna to sytuacja, w której całą (100%) energię wyprodukowaną w naszej przydomowej elektrowni słonecznej spożytkowujemy na potrzeby własne, czyli nie oddajemy nadwyżek (bo ich nie ma) do publicznej sieci energetycznej.

Z ekologicznego punktu widzenia optymalnym połączeniem jest para: instalacja fotowoltaiczna plus pompa ciepła. Pompa ciepła czerpiąca energię z odnawialnych źródeł (promieniowanie słoneczne, wiatr, geotermia) jest rozwiązaniem ekonomicznym, ekologicznym i bardzo funkcjonalnym – nie będziemy potrzebowali kotłowni, składu opału ani infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw. Pompa ciepła nie produkuje spalin, popiołu ani kurzu. Można ją zainstalować zarówno w nowo powstającym obiekcie, jak i podczas termomodernizacji starego budynku.

Optymalnie dobrane instalacje (fotowoltaiczna oraz pompa ciepła) są w stanie w 100% zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ocieplić nasz dom przez cały okres grzewczy.

Podsumowanie

Zarówno niedoszacowanie, jak i przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej nie jest korzystne. Jeśli zależy nam na maksymalnej niezależności energetycznej, która bezpośrednio wiąże się z wysokim poziomem autokonsumpcji prądu, warto zainwestować w instalację, która w 100% zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne naszej posesji. Najłatwiej osiągnąć ten stan w przypadku funkcjonującego już gospodarstwa domowego, bo moc instalacji PV dobiera się do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok (albo dłuższy okres czasu). W przypadku nowo projektowanego domu możemy posiłkować się wyłącznie danymi wynikającymi z planowanego zużycia.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.