BIPV – czy to przyszłość zielonej energii?

Rozwój w ramach odnawialnych źródeł energii prowadzi do nowych rozwiązań, mających na celu wykorzystanie wszystkich możliwości w zakresie pozyskiwania prądu ze słońca. Aktualnie najbardziej popularne instalowanie modułów fotowoltaicznych na dachach budynków zostaje wsparte przez integrowanie paneli słonecznych z budynkiem i zastępowanie klasycznych rozwiązań przez te, które oprócz standardowych funkcji, produkują energię elektryczną. 

Czym jest BIPV?

Building Integrated Photovoltaics, w skrócie BIPV, to technologia pozwalająca na zintegrowanie elementów fotowoltaicznych z całością budynku. Umożliwia wkomponowanie w obiekt rozwiązań PV już na etapie projektowania. W ten sposób fotowoltaika staje się częścią koncepcji architektonicznej, a nie zewnętrznym dodatkiem. Daje możliwości wykorzystania dodatkowej przestrzeni jako generator energii.

Przykłady rozwiązań building integrated photovoltaics

Jednym z rozwiązań BIPV jest zastosowanie szkła fotowoltaicznego zamiast szyb okiennych. Wpuszczanie naturalnego światła do obiektu jest połączone z pozyskiwaniem energii. Przeszkolonym budynkom dodaje również walorów wizualnych. 

Fotowoltaika jest montowana m.in. na elewacjach budynków. Nowoczesne rozwiązania BIPV umożliwiają zaprojektowanie fasady w oparciu o moduły słoneczne, które w takich rozwiązaniach, oprócz walorów estetycznych, zapewniają dodatkową energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne na elewacji, które będą stanowiły część konstrukcji obiektu, muszą spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości oraz ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.

Producenci paneli BIPV oferują moduły w różnych kolorach, rozmiarach, kształtach i grubości. Ma to zapewnić możliwie wiele zastosowań i spełnić wymagania architektoniczne. Oprócz opisanych wcześniej mogą zastąpić tradycyjne balustrady, świetliki lub przegrody. Ciekawym pomysłem jest stosowanie technologii BIPV przy budowie wiat i zadaszeń, np. przystanków komunikacji zbiorowej lub stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Na rynku są dostępne żaluzje fotowoltaiczne, które wydają się rozwiązywać problem nadmiernie przeszkolonych budynków. W połączeniu ze stacją pogodową, mogą być sterowane automatycznie, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość światła w obiekcie oraz produkując prąd. Wpływają również korzystnie na energooszczędność obiektu. 

Wady i zalety systemów BIPV

Czy technologia BIPV ma wady? Oczywiście, że tak. Warto jednak najpierw zapoznać się z niewątpliwymi zaletami, ważnymi z minimalistycznego punktu widzenia. 

Zalety

Podstawową zaletą, w przypadku budowy obiektu w oparciu o BIPV system design, jest obniżenie całkowitego kosztu instalacji fotowoltaicznej. Poza tym jeden element budynku będzie pełnił dwie, pożyteczne funkcje. Nie ma przy tym konieczności stosowania osobnych konstrukcji wsporczych i ponoszenia dodatkowego kosztu montażu. Instalacja fotowoltaiczna BIPV stanowi całość architektoniczną oraz nadaje budynkowi niepowtarzalny, indywidualny charakter. Fotowoltaika na elewacji budynku podkreśli ekologiczne i praktyczne, a także minimalistyczne podejście do otaczającego świata.

Wady

Wadą BIPV solar jest mniejsza sprawność instalacji w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami. Wymaga również firmy instalatorskiej, która będzie posiadała szerokie kompetencje, potrzebne przy tego typu rozwiązaniach. Zapewne usługa nie będzie należała do najtańszych. W przypadku usterki ogniwa, wymiana może okazać się utrudniona i bardziej czasochłonna. Zastosowanie kompleksowych rozwiązań BIPV może również być nieopłacalne przy już istniejących obiektach. Cena BIPV jest na razie dość wysoka.

BIPV – pomysły na przyszłe zastosowania

Building integrated photovoltaics znajduje zastosowanie przy tworzeniu ogrodzeń oraz ekranów przy drogach. W szerszym kontekście, z powodzeniem jest wykorzystywana do budowy ścieżek rowerowych i dróg, choć wymaga jeszcze wielu ulepszeń. Z biegiem czasu, na pewno pojawi się wiele ciekawych pomysłów na zastosowanie technologii BIPV. Jedynym ograniczeniem może okazać się tylko wyobraźnia. 

Podsumowanie

Czy BIPV to technologia przyszłości zielonej energii? To pytanie, według oceny autora tekstu, pozostaje otwarte. Powodzenie BIPV w dużej mierze zależy od właściwego przełożenia kosztów instalacji na uzyski energetyczne. Inwestorowi musi się to po prostu opłacać. Na pewno tam, gdzie podejście ekologiczne, jest na pierwszym miejscu, technologia będzie stosowana chętniej, pomimo różnego rodzaju ograniczeń. Najważniejsze wydaje się jednak, aby pozyskiwanie energii ze słońca rozpowszechniało się, bez względu na stosowane technologie.