Czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Opublikowane: 24.08.2021

Jeśli instalacja fotowoltaiczna, w którą zainwestowaliśmy, wytwarza mniej energii elektrycznej, niż wynosi zapotrzebowanie naszej posesji i nie udaje nam się uzyskać 100% samowystarczalności energetycznej, zawsze możemy podjąć decyzję o jej rozbudowie. Wiąże się ona wprawdzie z dodatkowymi kosztami, ale jest to krok uzasadniony ekonomicznie.

Na czym polega rozbudowa instalacji PV?

Najprostsza wersja rozbudowy instalacji fotowoltaicznej to dołożenie takiej liczby paneli, żeby nie zachodziła konieczność wymiany inwertera. Wynika z tego, że możliwa jest i taka rozbudowa systemu, podczas której konieczny jest zakup nowego inwertera albo – podłączenie dodatkowych paneli do mikroinwerterów, tak żeby działały one niezależnie od pracującego już w systemie falownika. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy wystarczy dokupić panele fotowoltaiczne?

Nie, nie wystarczy dokupić i dołożyć/dopiąć panele fotowoltaiczne do funkcjonującego już systemu w miejscu, w którym uznamy za stosowne. Po pierwsze, zarówno liczba paneli jak i kwestia utrzymania starego/montażu nowego falownika wymaga konsultacji z fachowcem. Po drugie, na dużym dachu raczej nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca pod rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, ale w innym przypadku często zachodzi potrzeba znalezienia dodatkowej przestrzeni na terenie wokół posesji. Po trzecie, liczba dodatkowych paneli fotowoltaicznych musi być precyzyjnie wyliczona, bo z niedoszacowania bardzo łatwo wpaść w przewymiarowanie, a obie sytuacje są równie niekorzystne.

Kiedy warto zainwestować w rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest opłacalna, pod warunkiem, że nie przeradza się w budowę kolejnej. To dodatkowe koszty, a zwrot z inwestycji zostaje odroczony w czasie. Co ważne, projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej nie podlegają dofinansowaniu w ramach programu „Mój Prąd” 3.0, nie otrzymamy więc dodatkowego wsparcia finansowego.

O ile paneli mogę rozbudować instalację PV?

Jeśli nie planujesz wymiany falownika, możesz rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną o kilka – od 1do 4 – paneli. Jeżeli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością dołożenia większej liczby paneli, niezbędna będzie także wymiana inwertera albo podłączenie dodatkowych paneli do mikroinwerterów, tak żeby działały one niezależnie od pracującego już w systemie falownika.

Ograniczenie związane z inwerterem

Jak wspomnieliśmy, to właśnie moc inwertera determinuje liczbę dodatkowych paneli podczas rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. Dotychczasowy falownik poradzi sobie z niewielkim wzrostem mocy, ale jeśli musimy dołożyć znaczną liczbę paneli, trzeba kupić nowy – mocniejszy. Inna możliwość to podłączenie dodatkowych paneli do mikroinwerterów. Mikroinwerter to najmniejszy dostępny na rynku rodzaj falownika. Każdy współpracuje tylko z jednym panelem fotowoltaicznym – panel taki ma moc około 0,3 kW – i zmienia prąd stały na zmienny bezpośrednio przy nim.

Ograniczenie związane z wolną przestrzenią

Duży dach to duże możliwości rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak nasza instalacja zajmuje całą powierzchnię dachu albo wolne połacie dachowe są niekorzystnie usytuowane i lokowanie na nich paneli PV nie ma sensu, trzeba znaleźć dodatkową powierzchnię pod system fotowoltaiczny na działce albo np. na dachu budynku gospodarczego czy wiaty garażowej. Może się to wiązać z kosztem stelaży dla systemu wolnostojącego czy dodatkowej konstrukcji wsporczej na dach.

Dlaczego warto zainwestować w audyt fotowoltaiczny przed rozbudową instalacji fotowoltaicznej

Jeśli nasze pierwsze podejście do inwestowania w fotowoltaikę skończyło się powstaniem instalacji o niedoszacowanej mocy, rozbudowa systemu powinna skutkować powstaniem przydomowej elektrowni słonecznej, która maksymalnie zbliży nas do uzyskania 100% samowystarczalności energetycznej, czyli sytuacji, w której autokonsumpcja prądu jest niemal całkowita. Aby rozbudowana instalacja spełniła nasze oczekiwania, rozbudowę warto poprzedzić audytem fotowoltaicznym. Dzięki niemu uzyskamy odpowiedź na pytanie o rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne posesji oraz wiążącą się z nim liczbą paneli.

Dlaczego to ważne, żeby rozbudowana instalacja fotowoltaiczna nie była przewymiarowana? Bo nadwyżki prądu i tak trafią do publicznej sieci energetycznej, z której odzyskać je można – przynajmniej do końca 2021 roku – tylko w postaci opustów, a po planowanej na rok 2022 zmianie w przepisach, będzie je można do sieci sprzedać, a następnie od zakładu energetycznego odkupić. Czy będzie to opłacalne? Czas pokaże.

Podsumowanie

Rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej zawsze oznacza dodatkowy koszt, tym samym zwrot z inwestycji zostaje odroczony w czasie.  W dłuższej perspektywie uzyskanie maksymalnej niezależności energetycznej, a do tego dążymy rozbudowując niedoszacowaną instalację PV, zawsze jest opłacalne, bo ceny prądu pozyskiwanego z publicznej sieci energetycznej rosły, rosną i będą rosły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.