Czym jest instalacja odgromowa fotowoltaiki? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Czym jest instalacja odgromowa fotowoltaiki?

Czym jest instalacja odgromowa fotowoltaiki?
Opublikowane: 18.10.2021

Instalacja odgromowa fotowoltaiki chroni samą instalację oraz nieruchomość, na której jest ona posadowiona, przed uszkodzeniami pochodzącymi z wyładowań atmosferycznych. Przepisy Prawa budowlanego nie przewidują obowiązku wykonania instalacji odgromowych w przypadku domów jednorodzinnych, a inwestorzy skrzętnie z tego korzystają, ponieważ koszt wykonania instalacji odgromowej podwyższa koszty inwestycji, a nowoczesne systemy fotowoltaiczne uchodzą za maksymalnie bezpieczne. Jednak takie podejście nie jest do końca uzasadnione.

Kiedy montować instalację odgromową

Nawet najnowocześniejsze systemy PV są narażone na uderzenie pioruna, a decyzja o potrzebie stosowania instalacji odgromowej powinna zostać podjęta na podstawie oceny ryzyka strat, potencjalnej ilości bezpośrednich wyładowań uderzających w obiekt oraz średniej częstotliwości spodziewanych wyładowań, które mogą weń trafić, a nie tylko z uwagi na fakt, że fotowoltaika bez instalacji odgromowej jest tańsza. Decyzja o montażu instalacji odgromowej musi zapaść wraz z decyzją o montażu samej instalacji PV – wprowadzenie zmian do gotowego już systemu fotowoltaicznego jest trudne. Właściwe zaprojektowanie i wykonanie zewnętrznej instalacji odgromowej paneli fotowoltaicznych zabezpiecza cały system przed bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym oraz skutkami przepływu prądu piorunowego przez jego poszczególne elementy.

Na co zwrócić uwagę montując instalację odgromową PV?

W trakcie projektowania instalacji odgromowej należy zwrócić szczególną uwagę na odległości między elementami systemu fotowoltaicznego, a elementami wchodzącymi w skład instalacji odgromowej, istnieje bowiem możliwość powstawania przeskoków iskrowych i tworzenia się łuków elektrycznych. Według przyjętych przez monterów norm odległość taka powinna wynosić od 0,5 m do 1 m. Jeśli zachowanie wspomnianych odległości jest niemożliwe, konieczne jest złączenie odgromników z ramą modułów przy użyciu miedzianych połączeń wyrównawczych (min. przekrój 25 mm2).

Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych – czy naprawdę warto w nią inwestować?

Z jednej strony, trwamy w przeświadczeniu, że nowoczesne instalacje PV są maksymalnie bezpieczne, a najwyższej jakości panele mogą być w 100% niepalne – i to prawda. Z drugiej, pokutuje mit, że system fotowoltaiczny posadowiony na dachu będzie przyciągał pioruny. Instalacja PV nie przyciąga piorunów – po prosu dach, na którym są zainstalowane panele bywa najwyższym punktem w okolicy, co sprawia, że pioruny uderzają właśnie tutaj. Szansa na to, że piorun uderzy w dach, na którym znajdują się panele, jest taka sama jak w przypadku zwykłego dachu bez instalacji. Jeśli jednak piorun uderzy w dach z instalacją fotowoltaiczną, która nie ma ochrony odgromowej, pojawia się zwiększone ryzyko przedostania się prądu piorunowego do instalacji elektrycznej wewnątrz budynku. Mało tego: jeżeli nasze panele nie są w 100% niepalne, instalacji grozi pożar, który bez problemu przeniesie się na cały budynek. Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa to najprostszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa systemu PV, budynku, na którym jest on posadowiony oraz ludziom w tym budynku przebywającym.

Przy projektowaniu i montażu instalacji odgromowej należy uwzględnić normy:

  • PN-EN 62305-1:2011Ochrona odgromowa 1: Wymagania ogólne
  • PN-EN 62305-3:2013 Ochrona odgromowa 3: Uszkodzenia obiektów fizycznych i zagrożenia życia
  • PN-EN 62305-4:2011Ochrona odgromowa 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach

Czy sama instalacja odgromowa w 100% zabezpiecza system PV oraz budynek przed pożarem?

Obok ochrony odgromowej, która odsuwa ryzyko bezpośredniego uderzenia pioruna w instalację fotowoltaiczną, równie ważna jest ochrona przeciwprzepięciowa, eliminująca niebezpieczeństwo związane z wystąpieniem przepięć pochodzących z sieci energetycznej, jak i sprzężeń wywołanych uderzeniem pioruna w okolice instalacji i w samą instalację (a także innych przepięć powstałych w instalacji fotowoltaicznej i sterującej).
Zasady stosowania ochrony przeciwprzepięciowej różnią się w zależności od zastosowanej ochrony odgromowej oraz warunkowane są zachowaniem (bądź nie) odstępu izolacyjnego.

Instalacja odgromowa PV a możliwość uzyskania odszkodowania po uszkodzeniu

Posiadanie instalacji odgromowej jest warunkiem koniecznym, bez spełnienia którego większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wypłaci nam odszkodowania  z tytułu usterki w instalacji fotowoltaicznej spowodowanej przez burzę.

Podsumowanie

Bezawaryjne funkcjonowanie systemu fotowoltaicznego na budynku przez okres wielu lat wymaga zapewnienia mu ochrony przed uderzeniem pioruna i skutkami tego uderzenia. W tym celu niezbędne są instalacja odgromowa oraz instalacja przeciwprzepięciowa. Źle zaprojektowana i wykonana ochrona odgromowa i przepięciowa może spowodować wzrost zagrożenia dla elementów elektronicznych i instalacji przyłączonych do paneli – podobnie jak brak któregoś z tych dwóch systemów ochronnych. Wykonując system ochrony odgromowej bądź przeciwprzepięciowej dla instalacji PV, od samego początku należy zwracać uwagę na jakość stosowanych elementów oraz prawidłowe ich rozmieszczenie i właściwy montaż.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.