Dachówka fotowoltaiczna – hit czy kit?

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, upowszechniających produkowanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Jednym z nich jest dachówka fotowoltaiczna, produkowana zarówno przez amerykańską firmę Tesla jak i polską Fotton. Z artykułu dowiesz się czym jest dachówka solarna, jak się sprawdza w porównaniu do paneli PV oraz czy jest opłacalna?  

Dachówka fotowoltaiczna – co to takiego?

Dachówka fotowoltaiczna łączy w sobie dwa rozwiązania: klasyczną dachówkę oraz panel fotowoltaiczny. Rozwiązanie spełnia założenia BIPV czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Można powiedzieć, że w tej koncepcji, fotowoltaika zastępuje zwykłe pokrycie dachu, nie zakłócając jego formy. 

Panele fotowoltaiczne a dachówka fotowoltaiczna – porównanie

Klasyczne panele fotowoltaiczne montowane są na połaci dachu na odpowiedniej do poszycia konstrukcji wsporczej. Stanowią dodatkowy element na budynku. Dachówka fotowoltaiczna stosowana jest zamiast standardowego poszycia dachu. Montowana jest bezpośrednio do konstrukcji.

W zależności od producenta, może zastąpić część dachówek lub zostać wykorzystana do wybudowania całego poszycia. Polski producent Fotton oferuje kompatybilność ich rozwiązania z dachówkami dostępnymi na rodzimym rynku. Tesla ma w ofercie atrapy dachówek fotowoltaicznych, aby możliwe było ujednolicenie wyglądu dachu.

Wydajność

Dachówki słoneczne charakteryzują się sprawnością podobną do klasycznych paneli słonecznych. Warto zwrócić przy tym uwagę, że moce uzyskiwane z 1m2 powierzchni dachu będą mniejsze, niż w przypadku standardowych modułów PV. 

Żywotność

Żywotność dachówki solarnej jest porównywalna do zwykłych modułów PV. Producenci dachówek słonecznych udzielają gwarancji na liniowy spadek mocy, podobnie jak wytwarzający klasyczne panele PV.

Wytrzymałość

Dachówka fotowoltaiczna jest bardziej wytrzymała nie tylko od paneli fotowoltaicznych, ale również od klasycznej dachówki. Jest odporna na zmienne, niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Cena

Przy przeliczeniu na kilowat mocy zainstalowanej wykorzystanie dachówki słonecznej będzie dużo większym wydatkiem niż moduły PV. Różnica w cenie zmniejszy się, kiedy już na etapie projektowania przewidzi się podwójne zastosowanie poszycia. Odejdą wtedy koszty zakupu i montażu instalacji PV, które wejdą w cenę dachu. 

Zalety dachówki fotowoltaicznej

Dachówka fotowoltaiczna spełni oczekiwania wymagających klientów dlatego, że jest estetyczna. Nie odstaje od dachu, gdyż po prostu jest dachem. Umożliwia maksymalne wykorzystanie połaci. Nie rzuca się w oczy. Wprowadza nowoczesny wygląd, bez zaburzania wizualnej koncepcji architektonicznej budynku. 

Wady dachówki solarnej

Dachówki solarne to stosunkowo drogie rozwiązanie. W przypadku uszkodzenia wymiana może okazać się trudniejsza, bardziej pracochłonna oraz wymagająca dużych umiejętności od montera. Jak wiadomo, z biegiem lat sprawność modułów słonecznych maleje. Dla uzyskania optymalnych uzysków energii zaistnieje potrzeba wymiany całej instalacji.

W przypadku tradycyjnych paneli PV można będzie po prostu zainstalować nowe moduły na starym, jeszcze dobrym poszyciu. Natomiast dach fotowoltaiczny będzie wymagał pełnej wymiany. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest wymienić panele montowane na dachu, niż zainwestować w nowe, fotowoltaiczne poszycie.  

Czy opłaca wymienić pokrycie dachowe na dachówkę z fotowoltaiką?

Aktualnie, wymiana pokrycia dachu na dachówkę fotowoltaiczną, będzie miała uzasadnienie w dwóch przypadkach. Po pierwsze sprawdzi się, kiedy już na etapie projektowania i budowy domu zostanie założona montaż dachówek solarnych. Po drugie, będzie dobrym wyborem przy decydowaniu się na generalny remont dachu. W pozostałych przypadkach lepiej jest zamontować na dachu klasyczną instalację PV.  

Podsumowanie

Dachówka fotowoltaiczna – hit czy kit? Kitem na pewno nie jest, gdyż spełnia zakładaną funkcję – jest pokryciem dachu produkującym prąd ze słońca. Hitem może się stać, jeśli technologia będzie bardziej dostępna dla portfela przeciętnego obywatela. Na pewno, jak każda nowinka technologiczna, wymaga zapoznania i weryfikacji przez konsumenta. Jest także kolejnym krokiem do popularyzacji odnawialnych źródeł energii. Ma również wkład w ochronę środowiska na naszej planecie.