Choć systemy fotowoltaiczne uważane są za rozwiązania bardzo wytrzymałe i wręcz niezawodne, także w ich przypadku może dojść do różnego rodzaju usterek. Awaria fotowoltaiki nie jest powszechnym problemem, warto jednak wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego fotowoltaika nie działa i co może być tego przyczyną, sprawdź poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania – zapraszamy!
Dlaczego fotowoltaika nie działa – możliwe przyczyny awarii
Instalacje fotowoltaiczne są systemami o skomplikowanej budowie, składającymi się ze współpracujących ze sobą urządzeń. Jeśli więc awaria fotowoltaiki ma być wykryta sprawnie i skutecznie, należy dobrze rozumieć budowę całego systemu, by finalnie znaleźć element, który jest bezpośrednim powodem usterki. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy:
- w sieci elektroenergetycznej nie panuje zbyt wysokie napięcie,
- awarii nie uległ falownik,
- panele słoneczne zostały zamontowane prawidłowo,
- panele słoneczne nie uległy uszkodzeniu przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
W dalszej części tekstu przyjrzymy się każdej z potencjalnych przyczyn awarii fotowoltaiki bardziej szczegółowo. Dowiesz się też, co możesz zrobić, jeśli doświadczysz którejś z opisywanych sytuacji.

Fotowoltaika nie działa – problemy dotyczące pracy falownika
W sieci panuje zbyt duże napięcie – falownik się wyłącza
Awaria fotowoltaiki wynikająca ze zbyt wysokiego napięcia w sieci to obecnie bardzo powszechny problem. Jego główną przyczyną jest coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych przy jednoczesnym kiepskim stanie sieci elektroenergetycznej. W przypadku gdy na danym obszarze sąsiaduje ze sobą zbyt wiele instalacji PV i w danym czasie przekazują one do sieci wyprodukowaną przez siebie energię, napięcie w sieci wzrasta. Twój falownik musi więc podbić napięcie do określonego poziomu, by prąd z Twojej instalacji mógł popłynąć do sieci. Warto jednak wiedzieć, że przekroczenie poziomu 253 V napięcia w sieci oznacza, że falownik automatycznie się wyłączy – a wraz z nim Twoja instalacja fotowoltaiczna.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze, by zgłosić zbyt duże napięcie w sieci swojemu dystrybutorowi energii. Jest on zobowiązany do dokonania szczegółowych pomiarów i skorygowania ustawień na transformatorze. Po drugie, warto zastanowić się nad poprawą autokonsumpcji, a więc lepszym gospodarowaniem wyprodukowaną energią. W tym celu świetnie sprawdzi się magazyn energii, dzięki któremu możesz wykorzystać nadprodukcję prądu (wytworzonego za dnia) wtedy, gdy jest Ci najbardziej potrzebny.
Awaria falownika fotowoltaiki
Falownik (inwerter) jest jednym z najważniejszych elementów całej instalacji – należy więc zwracać szczególną uwagę na jego prawidłową pracę. Każdy inwerter wyposażony jest w zestaw oznaczeń kontrolnych, które przekazują informacje o jego stanie. Jeśli zaobserwujesz niepokojący sygnał (paląca się na czerwono dioda), a na ekranie wyświetli się komunikat o błędzie, to znak, że nastąpiła awaria falownika fotowoltaiki lub odłączenie falownika od sieci.
Awaria falownika fotowoltaiki może być spowodowana różnymi czynnikami. Należą do nich:
- przepięcie AC,
- złe podłączenie AC w przypadku falowników trójfazowych,
- awaria wentylatora,
- usterka związana z izolacją,
- nieprawidłowe ustawienia pracy w sieci,
- zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura pracy falownika (optymalnie od -25ºC do +60ºC).
Choć w większości przypadków nie są to skomplikowane awarie, zawsze warto skontaktować się z producentem urządzenia lub z instalatorem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystkie działania serwisowe zostaną przeprowadzone profesjonalnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie czasami pomaga restart falownika. Jeśli zaś masz wątpliwości co do optymalnej cyrkulacji powietrza i pojawia się ryzyko przegrzania urządzenia, pomyśl o lepszym zacienieniu tego elementu. Sprawdź też, czy radiatory inwertera nie są zabrudzone.
Dlaczego fotowoltaika nie działa? Możliwe błędy projektowe i montażowe
- Zacienienie modułów – dlaczego fotowoltaika nie działa? Problemem może być zacienienie paneli. Jeśli nie masz możliwości całkowitego wyeliminowania cienia, rozważ instalację mikrofalowników lub optymalizatorów mocy.
- Błędy na etapie montażu – wybór podejrzanie taniej ekipy instalatorskiej może skończyć się źle działającą fotowoltaiką, zamontowaną niestarannie i w pośpiechu. Niestety jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest zgłoszenie reklamacji do tego samego instalatora, co może oznaczać dalsze kłopoty.
Awaria fotowoltaiki – potencjalne usterki paneli fotowoltaicznych
Czasami może też dojść do uszkodzenia samych modułów solarnych na skutek złych warunków pogodowych. Do najczęściej spotykanych usterek zaliczają się:
- odbarwienie folii EVA, a także jej odklejanie,
- pęknięcie szyby,
- zabrudzenie paneli PV,
- degradacja wywołana napięciem indukowanym (PID),
- ślimacze ścieżki,
- hotspoty.
W każdym z powyższych przypadków należy w pierwszej kolejności zwrócić się do swojego instalatora, a jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe – do producenta paneli słonecznych, które posiadasz.
Pamiętaj o okresowych kontrolach i serwisach instalacji PV
Chcesz uniknąć sytuacji, gdy fotowoltaika nie działa? Nie chcesz zamartwiać się, dlaczego fotowoltaika nie działa tak, jak powinna? Pamiętaj więc o okresowych kontrolach i serwisie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie optymalne działanie Twojej instalacji PV.
Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości obsługi, a także profesjonalnej pomocy technicznej i doborowej.