Fotowoltaika nie działa - co zrobić w przypadku awarii fotowoltaiki? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Fotowoltaika nie działa – co zrobić w przypadku awarii fotowoltaiki?

Fotowoltaika nie działa – co zrobić w przypadku awarii fotowoltaiki?
Opublikowane: 07.09.2022
Choć systemy fotowoltaiczne uważane są za rozwiązania bardzo wytrzymałe i wręcz niezawodne, także w ich przypadku może dojść do różnego rodzaju usterek. Awaria fotowoltaiki nie jest powszechnym problemem, warto jednak wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego fotowoltaika nie działa i co może być tego przyczyną, sprawdź poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania – zapraszamy!

Dlaczego fotowoltaika nie działa – możliwe przyczyny awarii

Instalacje fotowoltaiczne są systemami o skomplikowanej budowie, składającymi się ze współpracujących ze sobą urządzeń. Jeśli więc awaria fotowoltaiki ma być wykryta sprawnie i skutecznie, należy dobrze rozumieć budowę całego systemu, by finalnie znaleźć element, który jest bezpośrednim powodem usterki. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy:
 • w sieci elektroenergetycznej nie panuje zbyt wysokie napięcie,
 • awarii nie uległ falownik,
 • panele słoneczne zostały zamontowane prawidłowo,
 • panele słoneczne nie uległy uszkodzeniu przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
W dalszej części tekstu przyjrzymy się każdej z potencjalnych przyczyn awarii fotowoltaiki bardziej szczegółowo. Dowiesz się też, co możesz zrobić, jeśli doświadczysz którejś z opisywanych sytuacji. Hurtownia OZE

Fotowoltaika nie działa – problemy dotyczące pracy falownika

W sieci panuje zbyt duże napięcie – falownik się wyłącza

Awaria fotowoltaiki wynikająca ze zbyt wysokiego napięcia w sieci to obecnie bardzo powszechny problem. Jego główną przyczyną jest coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych przy jednoczesnym kiepskim stanie sieci elektroenergetycznej. W przypadku gdy na danym obszarze sąsiaduje ze sobą zbyt wiele instalacji PV i w danym czasie przekazują one do sieci wyprodukowaną przez siebie energię, napięcie w sieci wzrasta. Twój falownik musi więc podbić napięcie do określonego poziomu, by prąd z Twojej instalacji mógł popłynąć do sieci. Warto jednak wiedzieć, że przekroczenie poziomu 253 V napięcia w sieci oznacza, że falownik automatycznie się wyłączy – a wraz z nim Twoja instalacja fotowoltaiczna. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze, by zgłosić zbyt duże napięcie w sieci swojemu dystrybutorowi energii. Jest on zobowiązany do dokonania szczegółowych pomiarów i skorygowania ustawień na transformatorze. Po drugie, warto zastanowić się nad poprawą autokonsumpcji, a więc lepszym gospodarowaniem wyprodukowaną energią. W tym celu świetnie sprawdzi się magazyn energii, dzięki któremu możesz wykorzystać nadprodukcję prądu (wytworzonego za dnia) wtedy, gdy jest Ci najbardziej potrzebny.

Awaria falownika fotowoltaiki

Falownik (inwerter) jest jednym z najważniejszych elementów całej instalacji – należy więc zwracać szczególną uwagę na jego prawidłową pracę. Każdy inwerter wyposażony jest w zestaw oznaczeń kontrolnych, które przekazują informacje o jego stanie. Jeśli zaobserwujesz niepokojący sygnał (paląca się na czerwono dioda), a na ekranie wyświetli się komunikat o błędzie, to znak, że nastąpiła awaria falownika fotowoltaiki lub odłączenie falownika od sieci. Awaria falownika fotowoltaiki może być spowodowana różnymi czynnikami. Należą do nich:
 • przepięcie AC,
 • złe podłączenie AC w przypadku falowników trójfazowych,
 • awaria wentylatora,
 • usterka związana z izolacją,
 • nieprawidłowe ustawienia pracy w sieci,
 • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura pracy falownika (optymalnie od -25ºC do +60ºC).
Choć w większości przypadków nie są to skomplikowane awarie, zawsze warto skontaktować się z producentem urządzenia lub z instalatorem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystkie działania serwisowe zostaną przeprowadzone profesjonalnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie czasami pomaga restart falownika. Jeśli zaś masz wątpliwości co do optymalnej cyrkulacji powietrza i pojawia się ryzyko przegrzania urządzenia, pomyśl o lepszym zacienieniu tego elementu. Sprawdź też, czy radiatory inwertera nie są zabrudzone.

Dlaczego fotowoltaika nie działa? Możliwe błędy projektowe i montażowe

 • Zacienienie modułów – dlaczego fotowoltaika nie działa? Problemem może być zacienienie paneli. Jeśli nie masz możliwości całkowitego wyeliminowania cienia, rozważ instalację mikrofalowników lub optymalizatorów mocy.
 • Błędy na etapie montażu – wybór podejrzanie taniej ekipy instalatorskiej może skończyć się źle działającą fotowoltaiką, zamontowaną niestarannie i w pośpiechu. Niestety jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest zgłoszenie reklamacji do tego samego instalatora, co może oznaczać dalsze kłopoty.

Awaria fotowoltaiki – potencjalne usterki paneli fotowoltaicznych

Czasami może też dojść do uszkodzenia samych modułów solarnych na skutek złych warunków pogodowych. Do najczęściej spotykanych usterek zaliczają się:
 • odbarwienie folii EVA, a także jej odklejanie,
 • pęknięcie szyby,
 • zabrudzenie paneli PV,
 • degradacja wywołana napięciem indukowanym (PID),
 • ślimacze ścieżki,
 • hotspoty.
W każdym z powyższych przypadków należy w pierwszej kolejności zwrócić się do swojego instalatora, a jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe – do producenta paneli słonecznych, które posiadasz.

Pamiętaj o okresowych kontrolach i serwisach instalacji PV

Chcesz uniknąć sytuacji, gdy fotowoltaika nie działa? Nie chcesz zamartwiać się, dlaczego fotowoltaika nie działa tak, jak powinna? Pamiętaj więc o okresowych kontrolach i serwisie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie optymalne działanie Twojej instalacji PV. Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości obsługi, a także profesjonalnej pomocy technicznej i doborowej.Hurtownia OZE

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.


  Producenci z naszej oferty

  Hurtownia OZE

  Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

  +48 577 123 400

  Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

  Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.