Hot spot w modułach fotowoltaicznych - co to jest? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Hot spot w modułach fotowoltaicznych – co to jest?

Hot spot w modułach fotowoltaicznych – co to jest?
Opublikowane: 24.08.2021

Moduły fotowoltaiczne są produkowane na zautomatyzowanej linii produkcyjnej, wykorzystującej najnowsze rozwiązania technologiczne. Takie działanie gwarantuje tym samym wysoką jakość i powtarzalność procesu. Ale podczas poszczególnych etapów produkcji na ogniwa fotowoltaiczne tworzące panel fotowoltaiczny wpływa wiele czynników, takich jak środki chemiczne, wysoka temperatura czy naprężenie mechaniczne.

Wszystko to może prowadzić do powstania bardzo małych wad materiałowych w postaci mikropęknięć, które są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wychwycenia podczas standardowej kontroli jakości baterii słonecznej. Do mikrouszkodzenia paneli może dojść także podczas transportu czy magazynowania. Ich obecność jest przyczyną powstawania hot spotów, czyli tzw. gorących punktów – miejsc z  tendencją do uzyskiwania wyższej temperatury niż nieuszkodzone części ogniwa.

Czym są gorące punkty (ang. hotspots)

Prawdziwe problemy wynikające z obecności gorących punktów pojawiają się, gdy część modułu fotowoltaicznego znajdzie się w półcieniu. Wówczas w nieoświetlanych ogniwach zaczyna przepływać prąd wsteczny prowadzący do nagrzewania się zacienionych ogniw. Szczególnie szybko rośnie temperatura w miejscach, w których ogniwo ma defekty czy mikropęknięcia, tworząc wspomniane gorące punkty. Według niektórych producentów paneli słonecznych obszar z hot spotem może nagrzać się do ponad 250°C, co może doprowadzić do uszkodzenia ogniwa lub samozapłonu panelu.

Hot spoty w panelach fotowoltaicznych – przyczyny powstania gorących punktów

Bodźce, które wpływają na panele fotowoltaiczne podczas produkcji, nawet przy silnie zoptymalizowanych i sprawnie przeprowadzanych procesach przemysłowych wciąż mogą prowadzić do wystąpienia niewielkich pęknięć oraz skaz. Niezwykle trudno je wykryć w trakcie standardowej kontroli jakości. To z kolei sprawia, że taśmę produkcyjną może opuścić już na starcie uszkodzony panel fotowoltaiczny. Innym źródłem wad typu hot spot może być również lekceważenie zabezpieczeń podczas transportu, a także niewłaściwie wykonany montaż. Za duża siła dokręcania modułów, brak odpowiednich narzędzi i nie stosowanie się do zaleceń producenta to główne grzechy monterów paneli fotowoltaicznych.

Czym grozi powstanie hot spotów?

Same mikrouszkodzenia nie wpływają w znaczący sposób na wydajność instalacji. Podczas prawidłowej eksploatacji nie powinny być zauważalne. Problem pojawia się dopiero w przypadku źle zaprojektowanego systemu, gdy zaistnieje realne ryzyko okresowego zacienienia. Wtedy dochodzi do generowania przez panele prądu wstecznego, który w trakcie przepływu przez ogniwa posiadające mikrouszkodzenia doprowadza do gwałtownego podwyższenia ich temperatury. Taka sytuacja nie tylko wpływa na spadek efektywności modułu czy jego przyspieszone zużycie. Jak wspomniano wcześniej, grozi również uszkodzeniem panelu, jak również może skutkować zapłonem całej instalacji.

Gorące punkty – jak można ich uniknąć?

Aby zapobiec wystąpieniu hot spotów, przeprowadza się kontrolę jakości ogniwa fotowoltaicznego, w szczególności sprawdzając następujące punkty:

  • izolację komórki na obwodzie,
  • wady ogniw,
  • bocznik między skrzyżowaniami p/n,
  • wady w sitodruku lub w procesie sitodruku.

Niemniej jednak, by uniknąć uszkodzenia paneli warto zawsze upewnić się, czy podczas transportu są one odpowiednio zabezpieczone przed przesuwaniem się czy uderzeniami. Również podczas montażu należy obchodzić się z nimi jak najdelikatniej. Kategorycznie zabrania się między innymi chodzenia po panelach, co niestety stanowi jedną z częstszych przyczyn powstawania mikrouszkodzeń.

Hot-Spot Protect

Wystąpienia efektu hot spot w panelach fotowoltaicznych można uniknąć poprzez wybór urządzenia oznaczonego jako Hot-Spot Protect (HSP). W przypadku korzystania z już wdrożonego systemu fotowoltaicznego, który nie został opatrzony znakiem HSP, warto zlecić przegląd firmie zewnętrznej, oferującej serwisowanie tego typu modułów. Eksperci w tej dziedzinie przeprowadzą szczegółowe badanie termowizyjne, umożliwiające wykrycie potencjalnych gorących punktów.

Diody bocznikujące

Diody bocznikujące stanowią bardzo ważny element panelu fotowoltaicznego. Montuje się je równolegle do ogniwa. Dzięki takiej lokalizacji możliwa jest ich szybka wymiana w razie awarii. Ich zadaniem jest ochrona instalacji przed negatywnymi skutkami zacienienia. Wyłączają one z łańcucha zacieniony panel i redukują straty w całej instalacji. Oznacza to, że w przypadku zacienienia baterii słonecznej przez diodę zaczyna przepływać prąd elektryczny. Brak zabezpieczenia w postaci diod powoduje, że bateria w takiej sytuacji może ulec uszkodzeniu.

Optymalizator mocy

Wymierne korzyści płynące z zastosowania optymalizatorów mocy można zauważyć w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego w panelach fotowoltaicznych, które często wynika ze zjawiska zacienienia modułów fotowoltaicznych. Optymalizator mocy to urządzenie montowane w panelach fotowoltaicznych lub puszkach połączeniowych modułów. Ich zadanie polega na tym, żeby każdy z elementów pracował w punkcie mocy maksymalnej. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna działa bardziej wydajnie, co przekłada się na wyższe uzyski energii.

Podsumowanie

Na koniec należy wspomnieć, że jeśli chodzi o efekt hot spot, fotowoltaika we współczesnym wydaniu notuje go bardzo rzadko. Wynika to z faktu, że nawet najmniejszy poziom zacienienia w ogóle nie powinien występować w przypadku poprawnie zainstalowanego systemu fotowoltaicznego.  Żadna profesjonalna firma nie narazi swojego klienta na ten kluczowy w odniesieniu do powstawania hot spotów element ryzyka. Gdyby jednak zaistniały podejrzenia co do wadliwości instalacji, zawsze warto przeprowadzić odpowiednie badanie termowizyjne, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.