Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Opublikowane: 19.05.2021

Dobór odpowiedniej mocy systemu fotowoltaicznego przesądza o tym, czy decyzja o całkowitym lub częściowym uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców energii będzie dla nas satysfakcjonująca. Jakie kroki podjąć, żeby perfekcyjnie dobrać moc instalacji PV? 

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej

Do obliczenia mocy instalacji fotowoltaicznej można wykorzystać wzór:

moc instalacji fotowoltaicznej wzór
  • Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh]
  • a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
  • b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%]
  • opust – 0,8 za 1 kWh w przypadku instalacji do mocy 10 kW za 1 kWh , 0,7 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW.
  • a+b = 100%
  • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Zwróćmy uwagę na dwa parametry:

  • Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh] – tę łatwiej określić w przypadku termomodernizacji, niż w przypadku nowo budowanego domu – szczegóły poniżej
  • opust – 0,8 za 1 kWh w przypadku instalacji do mocy 10 kW za 1 kWh , 0,7 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW – na rynku fotowoltaicznym pojawiły się oferty dedykowane prosumentom, którzy po podpisaniu specjalnej umowy, będą mieli możliwość odebrania nie 70 czy 80%, a 100% energii wyprodukowanej w swojej instalacji. Jedna z firm już oferuje takie rozwiązanie, a druga czeka na zgodę UOKiK-u
     

Instalacja PV dla nowo budowanego domu

Kiedy dopiero planujemy budowę domu, w grę wchodzą wyłącznie dane szacunkowe wynikające z planowanego zużycia, co oznacza, że stajemy przed koniecznością określenia ilości, rodzaju i energochłonności urządzeń elektrycznych, które zamierzamy kupić. Często inwestycji w panele fotowoltaiczne towarzyszy decyzja o inwestycji w pompę ciepła, co da nam możliwość fotowoltaicznego ogrzewania domu. 

Instalacja PV w ramach termomodernizacji

Dla budynków już istniejących określenie mocy instalacji PV zawsze jest łatwiejsze, ponieważ dobiera się ją do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok. Fachowcy są jednak zdania, że lepiej przejrzeć rachunki nawet za ostatnie 3 lata, żeby sprawdzić, czy zużycie prądu utrzymuje się na stałym poziomie, czy też notujemy w tym okresie jakieś istotne wahnięcia – jeśli tak, należy sprawdzić czym są one powodowane. 

Ile energii zużywa statystyczne gospodarstwo domowe

Szacuje się, że gospodarstwo domowe (rodzina z dwójką dzieci) zużywa rocznie od 4000 do 6000 kWh rocznie. Dla takiego gospodarstwa wystarczy instalacja generująca energię elektryczną o mocy szczytowej od 4 do 6 kW. Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne generują średnio 290-400 W energii. Biorąc za przykład panel o mocy 335W, który będzie pracował przez godzinę z maksymalną mocą, przez co poziom uzysku wyniesie ok. 335 Wh energii, uzyskamy 1kWh energii, jeśli na naszym dachu będą pracowały przez godzinę 3 takie panele. Jeśli przyjmiemy, że roczne zapotrzebowanie na prąd to np. 4500 kWh, należy podzielić tę wartość przez roczny uzysk (4500:335), co da nam 14 (13,4) paneli fotowoltaicznych. 

Nasze szacunki należy zakończyć podjęciem decyzji nie tylko co do liczby paneli fotowoltaicznych, ale także co do tego, czy nasza instalacja ma w 100% zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne posesji, czy nie.

Instalacja w 100% zaspokajająca potrzeby domowników

Szacując moc paneli fotowoltaicznych powinniśmy dążyć do uzyskania samowystarczalności energetycznej, czyli stanu, w którym autokonsumpcja energii elektrycznej wytwarzanej przez naszą przydomową elektrownię słoneczną sięga 100%. Całkowita niezależność energetyczna dotyczy domów zeroenergetycznych oraz domów autonomicznych.

Dom zeroenergetyczny najczęściej ma zarówno instalację fotowoltaiczną, jak i pompę ciepła, dom autonomiczny dodatkowo: własną oczyszczalnię ścieków i studnię oraz gwarantujący żywność ogród. Stuprocentowa autokonsumpcja energii elektrycznej wytwarzanej przez fotowoltaikę częściej zdarza się w przypadku instalacji Off-Grid, czyli niepodłączonych do publicznej sieci energetycznej (nadwyżki energii gromadzone są w akumulatorach), ale i w przypadku instalacji On-Grid jest to możliwe. 

Instalacja niedoszacowana

Jeśli okaże się, że moc paneli jest niedoszacowana, zawsze istnieje możliwość rozbudowy instalacji o kolejne panele, a jeśli w grę wchodzi niewielka ich liczba (1-2), nie wiąże się to z koniecznością wymiany inwertera i nie jest kosztowne. W przypadku instalacji nie zaspokajającej potrzeb energetycznych posesji, nie uzyskamy całkowitej niezależności od zewnętrznych sprzedawców energii ani 100% samowystarczalności energetycznej, ale nasze rachunki za prąd i tak będą mniejsze.

Instalacja przewymiarowana

Instalacja fotowoltaiczna o mocy znacznie przekraczającej roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd jest po prostu nieopłacalna. Dlaczego? Ponieważ nadwyżki energii i tak trafią do publicznej sieci energetycznej, z której odzyskać można je – na razie – tylko w postaci opustów, a nie żywej gotówki: można odebrać 70-80% wprowadzonej przez nas do sieci energii, czyli 20-30% zostaje utracona.  

Podsumowanie

Optymalna moc instalacji fotowoltaicznej sprawia, że autokonsumpcja energii elektrycznej przez naszą posesję zbliża się do 100%. Możemy jednak wybrać taki projekt instalacji PV, że moc będzie niedoszacowana lub przewymiarowana. Wszystko zależy od tego, czy  chcemy uzyskać całkowitą, czy częściową niezależność od zewnętrznych dostawców energii

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.