Magazyn energii do fotowoltaiki - jak działa? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak działa?

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak działa?
Opublikowane: 03.10.2022

Technologia wykorzystująca odnawialne źródła energii cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, zyskać niezależność, a także przysłużyć się środowisku naturalnemu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest magazyn energii. Często idzie on w parze z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi. Wówczas można wykorzystać pełen potencjał instalacji. Dowiedz się jak działa magazyn energii i poznaj jego atuty, które gwarantują użytkownikom wymierne korzyści.

Magazyn energii, fotowoltaika – jak działa to połączenie w praktyce?

Gromadzenie wygenerowanych zasobów energetycznych to już dobrze znana dziedzina, która nieprzerwanie rozwija się od wielu dekad. W roli magazynu mogą występować różne rozwiązania. Takie zadanie spełniają, chociażby akumulatory w pojazdach bądź urządzeniach mobilnych. Magazyny energii współpracujące z instalacją fotowoltaiczną funkcjonują na podobnej zasadzie. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są ogniwa wykorzystujące mechanizm litowo-jonowy. Ich właściwości w największym stopniu odpowiadają specyfice pracy paneli solarnych.

Jeżeli jesteś użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej, to pozostajesz uzależniony od czynników zewnętrznych. Do napędzenia całego procesu potrzebujesz promieni słonecznych, a więc etap produkcji zachodzi w ciągu dnia. Najkorzystniej byłoby od razu spożytkować zgromadzone zapasy. Nie zawsze istnieje jednak taka możliwość, ponieważ tryb pracy modułów solarnych bywa odmienny od przyzwyczajeń domowników, którzy w wielu przypadkach konsumują dużą część zasobów po zmroku i o świcie. W takiej sytuacji wyprodukowana nadwyżka trafia do sieci energetycznej. Bardziej opłacalne byłoby zatrzymanie energii w domu i spożytkowanie jej w dowolnym momencie.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w magazyn energii?

Jednym z kluczowych terminów używanych w kontekście odnawialnych źródeł energii jest autokonsumpcja. W ten sposób oznaczana jest ilość zasobów, które zostały spożytkowane w miejscu produkcji. Gdy korzystasz z paneli słonecznych, powinno zależeć Tobie na podwyższeniu poziomu autokonsumpcji. Postępy w tym zakresie idą w parze ze zwiększeniem rentowności inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Taki rezultat jesteś w stanie uzyskać poprzez zakup magazynu energii. Różnica będzie dostrzegalna przy podsumowaniu rocznym. Koniec końców więcej oszczędności pozostaje w Twojej kieszeni. Tym samym szybciej możesz spodziewać się pełnego zwrotu z inwestycji.

Jakie korzyści jeszcze zapewnia magazyn energii?

Względy ekonomiczne z całą pewnością stanowią pierwszoplanową kwestię dla wszystkich osób zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na tym jednak nie kończy się lista atutów opisywanego rozwiązania. Warto zwrócić też uwagę na inne mocne strony stojące za magazynami energii.

Niebagatelnym atutem jest również poczucie niezależności i stabilności. Nie musisz obawiać się awarii i przerw w dostawie prądu. Magazyn energii gromadzi zasoby, które zapewnią Tobie ciągłość zasilania bez względu na aktualną kondycję sieci.

Nie do przecenienia są też aspekty ekologiczne. O środowisku naturalnym mówi się zazwyczaj w szerokim ujęciu. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach w wymiarze lokalnym. Jeżeli Ty i Twoi sąsiedzi decydujecie się na modernizację domowej instalacji, możesz spodziewać się obniżenia poziomu zanieczyszczeń powietrza w swojej okolicy. Różnica jest bardzo namacalna i ma bardzo korzystny wpływ na jakość życia w danym miejscu.

Magazyn energii – jak długo działa?

Specyfikacja urządzenia koncentruje się na dwóch kluczowych czynnikach. Są nimi moc oraz pojemność. Ten drugi aspekt warunkuje ilość energii, która może być przechowywana w urządzeniu. Od tej wartości zależy przez jak długi czas instalacja może być zasilana zasobami zgromadzonymi w akumulatorze. Ten okres wynosi około 1 dnia w przypadku podstawowych rozwiązań. Może jednak przekraczać nawet tydzień, gdy decydujesz się na sprzęt dysponujący większą pojemnością.

Warto też zwrócić uwagę na żywotność magazynu energii w dłuższym horyzoncie czasowym. Zastosowany mechanizm charakteryzuje się podobnymi ograniczeniami jak baterie litowo-jonowe stosowane w innych urządzeniach. Ich trwałość jest ustalona na określoną w przybliżeniu liczbę cykli ładowania. W toku eksploatacji sprzęt stopniowo traci swoje właściwości aż do całkowitego zużycia. Można przyjąć, że okres efektywnego użytkowania magazynu energii wynosi kilkanaście lat. Dokładniejsze kalkulacje wymagają uwzględnienia zmiennych występujących w kontekście konkretnej lokalizacji.

Magazyn energii – jak działa w różnych okolicznościach?

Przedstawione rozwiązanie bez wątpienia jest pozycją obowiązkową dla osób posiadających duże posiadłości. Za przykład mogą posłużyć przedsiębiorstwa, a także gospodarstwa rolne. W tych przypadkach bezawaryjność zapewniana przez magazyn energii będzie na wagę złota. W przypadku domów jednorodzinnych w wielu przypadkach również warto zdecydować się na taki krok. Na początek warto przeprowadzić dokładne kalkulacje, aby dobrać rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.