Przygotowanie budynku i kotłowni pod pompę ciepła - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?

Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?
Opublikowane: 14.03.2023

Co to jest pompa ciepła? Pompa ciepła to urządzenie grzewcze. Jej ideą jest oddanie energii pozyskanej ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Najważniejszą cechą pompy stanowi fakt, że jest ekologicznym źródłem ciepła. Jest ona w stanie pozyskiwać nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Inaczej mówiąc, pompa ciepła ogrzewa dom w sposób niegenerujący zanieczyszczeń środowiska.

Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem, zadają sobie pytanie o ich koszt, zalety oraz wstępne przygotowanie kotłowni pod pompę ciepła. Sprawdźmy zatem, jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Można wyróżnić kilka podziałów pomp. Pierwszy to podział ze względu na źródło i może to być:

–         dolne źródło,

–         górne źródło.

W pierwszym przypadku źródłem pobierania energii jest grunt lub wody podziemne. W drugim natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli miejsce, gdzie oddawane ciepło. Może to być nawiew kaloryfera czy ogrzewanie płaszczyznowe.

W przypadku dolnego źródła można wyróżnić 3 typy pomp:

–         pompy ciepła typu woda-woda,

–         pompy ciepłą typu powietrze-woda,

–         pompy ciepłą gruntowe.

Zobacz także: Pompa ciepła monoblok czy split – jaką pompę wybrać?

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie niewymagające obsługi. Nie generuje również wysokich kosztów eksploatacji. Jednocześnie udoskonalanie technologii powoduje spadek cen takiego urządzenia. W odróżnieniu od pieca na paliwo stałe nie trzeba przeznaczać dodatkowego miejsca, pomieszczenia czy oddzielnego budynku na składowanie opału takiego jak węgiel, ekogroszek czy pellet. Brak spalanego surowca to również brak potrzeby budowania komina odprowadzającego spaliny.

Jak więc widać, pompa ciepła to urządzenie przyjazne dla środowiska, a zarazem ekonomiczne. Pojawia się więc pytanie, jak przygotować dom na instalację pompy ciepła i jak dobrać pompę ciepła do domu?. Co zrobić z wcześniejszym źródłem ciepła? Czy trzeba przerabiać instalację elektryczną?

Zobacz także:

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Pompy ciepła przepisy prawne

Przygotowanie kotłowni pod pompę ciepła

Przy instalacji pompy ciepła należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak miejsce instalacji, moc przyłącza czy rodzaj fundamentu, na którym znajdzie się urządzenie. Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty, które pomagają odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować budynek pod pompę ciepła i co najważniejsze, jak powinna być przygotowana kotłownia pod pompę ciepła.

Parametry budynku

Istotne jest, aby dom, w którym będzie znajdować się taka instalacja, spełniał standardy budownictwa energooszczędnego. Wtedy wydajność pompy ciepła będzie odpowiednia. W związku z powyższym, warto, aby właściciele istniejących budynków wykonali audyt energetyczny z dokładnymi wyliczeniami energii, która musi zostać dostarczona w celu uzyskania pożądanej temperatury wewnętrznej. Sprawność pompy będzie zależała więc od odpowiedniej izolacji termicznej budynku.

Wcześniejsza instalacja

Jeśli w budynku znajdowała się wcześniejsza instalacja, to należy zweryfikować, czy w danym pomieszczeniu znajduje się wystarczająco dużo miejsca. W przypadku usuwania kotła z podajnikiem nie powinno być to problemem. Jeśli natomiast klient korzystał wcześniej z kotła gazowego, to należy sprawdzić, czy potrzebne miejsce wynosi minimum 2-3 m2. Wcześniejszy kocioł należy oczywiście zdemontować.

Istotne jest również, aby jednostka zewnętrzna znajdowała się jak najbliżej kotłowni. Zmniejszy to ilość wymaganych prac i przeróbek.

Moc przyłącza oraz przewód

Pomimo faktu, że pompa ciepła przekazywaną energię pobiera z otoczenia, to jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną. W związku z tym należy zwrócić uwagę na odpowiedni przewód elektryczny czy doprowadzonej mocy.

Do właściwego działania pompy ciepła potrzeba bowiem odpowiedniej mocy przyłącza elektrycznego. Minimalny bezpiecznik, jaki musi być zainstalowany w budynku, to 25A. Doprowadzony prąd musi być trójfazowy, ponieważ pompa może być zarówno jedno, jak i trójfazowa.

Do kotłowni należy dociągnąć przewód 5-żyłowy. Ze ściany powinno wystawać około 2 metrów przewodu na wysokości około 1,5 metra od podłogi.

Fundamenty

Większość jednostek zewnętrznych posiada zbliżony do siebie wymiar. Dlatego należy przygotować płytę o rozmiarach 100 × 50 centymetrów. Głębokość takiego fundamentu powinna wynosić około 80 centymetrów, natomiast odległość od elewacji to wielkość rzędu 25-30 centymetrów.

Fundament musi być zabezpieczony przed wilgocią, ponieważ będzie na niego kapać woda. W momencie wystąpienia ujemnych temperatur i złego przygotowania fundamentu może on zacząć pękać po kilku latach.

Jak przygotować kotłownię pod pompę ciepła – podsumowanie

Powyżej zaprezentowano najważniejsze aspekty odnośnie wstępnego przygotowania domu do instalacji pompy ciepła, która z roku na rok zyskuje na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pompa ciepła to ekologiczne i wydajne rozwiązanie. Jej montaż jest prosty – oczywiście przy wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu kotłowni. Można ją zamontować w nowych, jak i już istniejących budynkach. Jest to bezpieczne urządzenia, przy którego użytkowaniu nie występuje ryzyko wybuchu czy zaczadzenia. Korzysta z odnawialnego i darmowego źródła energii. Jest również idealnym rozwiązaniem w połączeniu z fotowoltaiką, ponieważ działa wtedy praktycznie bezkosztowo.

Jak więc widać, pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie efektywność, niskie koszty eksploatacji czy dbałość o środowisko.

Zobacz jeszcze: Przegląd pomp ciepła dostępnych w Sunprofi

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Producenci z naszej oferty

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.