Wzrost popularności płaskich dachów w budownictwie zachęca do poszukiwania i doskonalenia metod instalacji paneli słonecznych na tego typu powierzchniach. Wraz z rozwojem technologii produkcji oraz materiałów, na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zoptymalizowane konstrukcje montażowe PV. W tym artykule przedstawimy jedną z nich.
Fotowoltaika na dach płaski – na co zwrócić szczególną uwagę?
Podczas planowania montażu instalacji PV na budynki istotne jest uwzględnienie obciążenia, jakie może wywierać instalacja na dach. Przed przystąpieniem do prac warto skonsultować nośność dachu pod kątem dodatkowego balastu. Ważne jest także dostosowanie wielkości obciążenia do siły wiatru charakterystycznej dla omawianego obszaru (Polska jest podzielona na różne strefy wiatrowe). Aby dokładnie oszacować obciążenia, konieczne jest precyzyjne określenie wytrzymałości dachu, czyli ile dodatkowych kilogramów można bezpiecznie umieścić na danej konstrukcji bez nadmiernego obciążenia. Waga obciążenia musi być także dobrana tak, aby zarówno moduły, jak i cała konstrukcja były w stanie wytrzymać siłę wiatru. Ważnym aspektem jest więc waga samej konstrukcji, która powinna być możliwie najniższa, przy zachowaniu odpowiedniej stabilności i wytrzymałości elementów.
![Hurtownia OZE](https://sunprofi.pl/wp-content/uploads/Grafika-blog-1-min.png)
Fotowoltaika na dach płaski – jakie są możliwości?
Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu w naszej szerokości geograficznej może przynosić bardzo dobre uzyski. Zazwyczaj preferuje się ustawienie systemu w kierunku południowym, chociaż czasem stosowany jest układ „wschód-zachód”, gdzie panele są skierowane w przeciwnych kierunkach.
Solidne mocowanie to podstawa
Przy instalacji paneli słonecznych na płaskim dachu kluczową rolę odgrywa solidne zamocowanie. Konstrukcja wsporcza zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej instalacji, utrzymując ją w odpowiedniej pozycji. Po pierwsze, istotne jest właściwe ustawienie kąta paneli na dachu. Po drugie, dzięki konstrukcji wsporczej wszystkie elementy instalacji są trwale zamocowane, eliminując ryzyko przesunięć oraz zniszczeń nawet podczas silnych wiatrów.
Czas montażu konstrukcji PG na dachu płaskim
Jak wiadomo, każda godzina pracy ekipy instalatorskiej jest na wagę złota. W związku z tym coraz więcej firm poszukuje rozwiązań, które oprócz doskonałych parametrów technicznych, są łatwe i szybkie w montażu. Przykładem takiego systemu jest Konstrukcja PG. Montaż jednego segmentu trwa kilka minut. Dodatkowo poszczególne elementy są niezwykle lekkie. Sama konstrukcja jest maksymalnie zoptymalizowana - posiada minimalną ilość połączeń i śrub, oraz uproszczony system otworów montażowych co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka błędów montażowych oraz skrócenie jego czasu.
Konstrukcja PG na dach płaski - elementy
Konstrukcja PG powstała z nowoczesnych i niezawodnych materiałów. Wykorzystano stal z powłoką Magnelis® - stop cynkowo-aluminiowo-magnezowy tworzący doskonałą powłokę antykorozyjną. System składa się m.in z trójkątów (podpór SBS), płatwi oraz wiatrownicy, która zapewnia maksymalną stabilność konstrukcji instalacji. Do wyboru są dwie opcje mocowania - balast w postaci bloczków betonowych (nie wchodzą w skład) lub podstawa zgrzewana z pokryciem bitumicznym lub z membraną PVC.
Sprawdź w sklepie!
Skompletuj konstrukcję PG w Konfiguratorze.
Sprawdź także wideoinstrukcję montażu Konstrukcji PG stworzoną przez Dział Techniczny Sunprofi. W naszym filmie krok po kroku omówione są wszystkie niezbędne etapy montażu, co sprawia, że proces staje się łatwy i dostępny dla każdego. Sprawdź jak to się robi!
Instrukcja montażu konstrukcji PG