Monter instalacji fotowoltaicznych - jak wybrać właściwego? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Monter instalacji fotowoltaicznych – jak wybrać właściwego?

Monter instalacji fotowoltaicznych – jak wybrać właściwego?
Opublikowane: 23.09.2021

Dobry monter instalacji fotowoltaicznych to osoba legitymująca się stosowny certyfikatem, potwierdzającym jej wiedzę i umiejętności. Nawet jeśli zrezygnujemy z jego usług – zgodnie z obowiązującymi aktualnie w naszym kraju przepisami, nie istnieją żadne przeszkody ani zakazy, które zabraniałyby samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej, o ile jest ona posadowiona na własnym dachu lub gruncie – wszystkie połączenia elektryczne i tak musi wykonać elektryk posiadający wymagane przepisami uprawnienia, czyli kwalifikacje SEP E+D do 1 kV.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu albo na gruncie wymaga znajomości prawa oraz sporych umiejętności technicznych i te dwa warunki sprawiają, że jednak częściej decydujemy się na zlecenie montażu osobie wykwalifikowanej. Ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych przez amatora, a co za tym idzie powstawania awarii, jest na tyle wysokie, że właściwsze wydaje się znalezienie wykwalifikowanego instalatora PV.

Instalator fotowoltaiki: jak upewnić się, że ma odpowiednie kwalifikacje

Zgodnie z polskim prawem oraz z wymogami dyrektywy unijnej 2009/28/WE, osoba chcąca wykonywać zawód montera instalacji fotowoltaicznych musi uzyskać specjalny certyfikat wydawany przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Dokument jest ważny przez 5 lat i daje następujące uprawnienia:

  • montowanie systemów PV
  • montowanie systemów geotermalnych
  • montowanie pieców na biomasę
  • montowanie kolektorów słonecznych itp.

Po wydaniu certyfikatu dane instalatora zostają umieszczone w Rejestrze Certyfikowanych Instalatorów oraz wydanych certyfikatów i ich wtórników. W ciągu 12 miesięcy przed terminem upływu ważności certyfikatu należy ukończyć szkolenie przypominające w akredytowanym ośrodku szkoleniowym.

Monter instalacji fotowoltaicznych rekrutuje się z grupy osób, które ukończyły szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdały tam egzamin, albo z grupy osób, które mają wykształcenie zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub wykształcenie wyższe w określonej specjalności, lub na określonym kierunku. W tym pierwszym przypadku instalator może być osobą wykonującą wcześniej dowolny zawód i mającą dowolne wykształcenie – są ośrodki szkoleniowe, w których historia zawodowa nie ma znaczenia (choć wcześniejszy staż pracy jako dekarz, elektryk czy instalator urządzeń sanitarnych, grzewczych lub energetycznych są tylko dodatkowym atutem).

Jednak bez względu na to, z której grupy rekrutuje się instalator mający podjąć z Tobą współpracę, możesz mieć pewność, że jeśli ma stosowny certyfikat, przeszedł szkolenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 9 maja 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania akredytacji organizatorom szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie lub przedłużenie ważności certyfikatu (Dziennik Ustaw poz.1034 z 2017).

Czego możesz oczekiwać od montera instalacji PV – jaki jest jego zakres obowiązków

Monter instalacji fotowoltaicznych to ekspert w dziedzinie montażu systemów fotowoltaicznych typu on-grid i off-grid. Doskonale zna ogólny przebieg całego procesu inwestycyjnego oraz aspekty prawno-administracyjne związane z funkcjonowaniem fotowoltaiki w Polsce. Możesz go zapytać o szacowane uzyski energetyczne oraz poprosić o analizę potencjalnych zysków finansowych.

Instalator zna także szczegółowy przebieg procedury zawarcia umowy kompleksowej z zakładem energetycznym. Jego umiejętność doboru komponentów PV sprawi, że jeżeli cokolwiek wzbudzi wątpliwość, instalator powstrzyma się przed montażem i sprawdzi, czy wszystkie elementy są zgodne z projektem (projektowanie instalacji PV przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania to także jedna ze ścieżek kursu).

W zakres obowiązków montera instalacji fotowoltaicznych wchodzą:

  • budowa konstrukcji dachowych bądź naziemnych pod instalację
  • montaż modułów
  • okablowanie systemu fotowoltaicznego
  • montaż inwertera wraz z zabezpieczeniami po stronie AC i DC
  • podłączenie inwertera do sieci energetycznej
  • opieka serwisowa nad Klientami

Z uwagi na konieczność wykonywania prac związanych z elektryką, monter instalacji fotowoltaicznych musi posiadać uprawnienia SEP E i D do 1kV.

Od osób zajmujących się montażem paneli PV wymaga się także aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m.

Podsumowanie

Wybierając montera instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty i uprawnienia. Znormalizowany system szkoleń branżowych, obwarowany stosownymi przepisami prawa, pozwala na zweryfikowanie wiarygodności każdego instalatora, któremu planujemy zlecić prace na terenie naszej posesji. Monter fotowoltaiki musi mieć specjalny certyfikat wydawany przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) oraz uprawnienia SEP E i D do 1kV. Godny polecenia instalator PV to osoba, która wydatnie przyczynia się do budowania dobrego wizerunku firmy, a więc – pośrednio – do zdobywania przez nią kolejnych zleceń

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.