Jak zabezpieczyć pompę ciepła i fotowoltaikę przed kradzieżą? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Jak zabezpieczyć pompę ciepła i fotowoltaikę przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć pompę ciepła i fotowoltaikę przed kradzieżą?
Opublikowane: 27.07.2023
Kradzież paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła to jeszcze nie plaga – ale trzeba przyznać, że do takich incydentów dochodzi niestety coraz częściej. Statystyki prowadzone przez regionalne oddziały policji wskazują na wzrost liczby rabunków nawet o kilka punktów procentowych rok do roku. Dane są alarmujące, dlatego warto zawczasu przemyśleć zabezpieczenie pompy ciepła przed kradzieżą – to samo dotyczy modułów fotowoltaicznych. Jakie sposoby są polecane? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Kradzieże pomp ciepła i fotowoltaiki – to naprawdę się dzieje

Choć kradzież pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych wydaje się karkołomnym, wręcz niemożliwym przedsięwzięciem, złodzieje zdają się tym nie przejmować. Do takich incydentów dochodzi zwykle w godzinach nocnych, przy nieobecności właścicieli domów i w nieruchomościach budowanych na uboczu. Doliczmy do tego brak zabezpieczeń pokroju monitoringu, systemów alarmowych czy chociażby źródeł światła oświetlających wybrane obszary posesji, a otrzymamy wymarzony scenariusz kradzieży nawet dla średnio zaawansowanych rzezimieszków. Warto jednak wspomnieć, że do kradzieży fotowoltaiki (paneli słonecznych, falowników), jak i pomp ciepła dochodzi najczęściej w przypadku urządzeń nowych, jeszcze przed ich montażem w docelowym miejscu. Podłączone akcesoria, orurowanie i inne komponenty tworzą skomplikowane instalacje, co znacznie utrudnia potencjalną kradzież. Widać to dobrze na przykładzie pomp ciepła – samo urządzenie może ważyć nawet 150 kg; do tego dochodzi kwestia połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną (pompy typu split) czy fakt, że jednostka montowana na zewnątrz jest stabilnie przytwierdzona do podłoża. Hurtownia OZE

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą?

Opisane wyżej czynniki znacząco utrudniają kradzież pompy ciepła, ale nie warto na tym poprzestawać. Co jeszcze możesz zrobić, by zabezpieczyć się przed takimi incydentami?
 • Zainstalować odpowiednie oświetlenie – to całkiem skuteczne zabezpieczenie pompy ciepła przed kradzieżą. Warto zainteresować się lampami zewnętrznymi np. z czujnikiem zmierzchu lub z czujnikiem ruchu.
 • Zainwestować w system alarmowy i monitoring CCTV – kompleksowy system alarmowy i zewnętrzny monitoring nie wymagają już takich nakładów finansowych jak dawniej, a zapewniają pożądany poziom bezpieczeństwa i komfortu. Podstawowym wyposażeniem alarmowym mogą być czujki zewnętrzne, reagujące natychmiastowo na ruch bądź na zmianę ich położenia (gdy są zamontowane przy pompie ciepła i ktoś je przesunie).
 • Umieścić znak alarmowy w widocznym miejscu – jak zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą? Ten niepozorny symbol daje do zrozumienia, że teren posesji jest dobrze chroniony, co działa odstraszająco na złodziei. Jest to jeden z najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia pompy przed kradzieżą.
 • Zamontować ochronną obudowę wokół jednostki zewnętrznej pompy – jeśli ryzyko wandalizmu i kradzieży w Twojej okolicy jest wyjątkowo wysokie, warto zastanowić się nad wykonaniem metalowej kratki, która ochraniałaby urządzenie przed dostępem osób trzecich. Ważne jednak, by taka konstrukcja nie ograniczała swobodnego przepływu powietrza.

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą?

Jeśli chodzi o kradzież paneli fotowoltaicznych, naturalnym zabezpieczeniem przed takim incydentem byłby montaż modułów na dachu domu – choć i to rozwiązanie nie gwarantuje "nietykalności" paneli. Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą?
 • system kamer, alarm;
 • czujniki ruchu, światła;
 • tabliczki ostrzegawcze;
 • dedykowane śruby antykradzieżowe do fotowoltaiki – utrudniające luzowanie; należy się jednak upewnić, że ich wykorzystanie nie wpłynie na utratę gwarancji;
 • zastosowanie lokalizatora w puszce przyłączeniowej bądź obok niej;
 • przyklejenie paneli – to radykalne rozwiązanie, polecane w ostateczności; może się wiązać z utratą gwarancji i znacznymi utrudnieniami w przyszłości, np. przy wymianie modułów.

Ochrona inwertera – zabezpieczenie falownika przed kradzieżą

Przypadki kradzieży inwerterów fotowoltaicznych są stosunkowo rzadkie, co może wynikać z faktu, że są one zwykle podłączane do internetu – a to zwiększa szanse ich wykrycia. Warto jednak mieć rozeznanie w dostępnych rozwiązaniach zabezpieczających. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć falownik przed kradzieżą? Większość z opisanych wyżej opcji sprawdzi się także w przypadku inwerterów; poza tym coraz więcej producentów oferuje np. możliwość spięcia urządzenia z konstrukcją montażową za pomocą kłódki.

Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży

Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie paneli fotowoltaicznych przed kradzieżą (dotyczy także pomp ciepła) pozostaje wykupienie dedykowanej polisy ubezpieczeniowej. Takie ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży (a mówiąc bardziej precyzyjnie: od utraty lub uszkodzeń) jest bardzo wskazane, biorąc pod uwagę ceny tych systemów. Specjalne oferty mają obecnie praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe – warto dokładnie przyjrzeć się zapisom przed wybraniem konkretnego rozwiązania.Hurtownia OZE

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.


  Producenci z naszej oferty

  Hurtownia OZE

  Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

  +48 577 123 400

  Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

  Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.