Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, która charakteryzuje się swoimi prawami – mamy więc 2 cieplejsze pory roku oraz 2 znacznie chłodniejsze. Szczególnie zima potrafi dać w kość pod kątem niskich temperatur, spadających często poniżej 0 stopni Celsjusza. Jak w takich warunkach radzi sobie pompa ciepła i czy szkodzą jej mrozy? Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem i dlaczego warto to zrobić? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego pompa ciepła zamarza?
Pompa ciepła monoblok a zamarzanie urządzenia – ten temat nie schodzi z ust wielu nowych użytkowników, którzy nie do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać. Czy zamarzanie pompy ciepła jest powszechnym zjawiskiem? A jeśli tak, to w jaki sposób można się przed tym uchronić? Pytania się mnożą, a odpowiedzi wcale nie tak łatwo znaleźć.
Pompa ciepła niestety jest narażona na zamarzanie – dotyczy to szczególnie monobloków, które są bardziej podatne na niskie temperatury powietrza. Wynika to z faktu ich budowy oraz sposobu działania. Pompy typu monoblok wyposażone są w hermetyczny układ chłodniczy montowany w pojedynczej jednostce na zewnątrz budynku. To daje pewność, że urządzenie będzie działać bez żadnych zakłóceń, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta część instalacji wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozami.
Pompa ciepła zamarza – jak to się dzieje?
Układ chłodniczy pompy ciepła typu monoblok wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed ujemnymi temperaturami, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zamrożenia przewodów. Ryzyko jest tym większe, gdy dochodzi do zatrzymania pracy urządzenia – jest to spowodowane głównie przerwami w dostawie prądu lub np. kilkudniową nieobecnością domowników.
Co się wówczas dzieje? Jeśli pompa ciepła przestanie działać w mroźne dni, woda znajdująca się w wymienniku urządzenia może zamarznąć i po prostu go rozsadzić. Innym razem po zamarznięciu wody/freonu w agregacie pompy może dojść do jego rozerwania – woda dostaje się wtedy do układu chłodniczego, a pompa ciepła nadaje się niestety do wyrzucenia.

Zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozami – co trzeba wiedzieć?
Pompa ciepła monoblok jest ogólnie bardzo polecanym urządzeniem, które gwarantuje łatwy montaż i praktycznie bezobsługową eksploatację. Jeśli jednak nie chcesz martwić się ewentualnymi problemami związanymi z pracą w niskim temperaturach, musisz wiedzieć, jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem.
Zabezpieczenie pompy monoblok przed zamarzaniem
Jakie jest skuteczne zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozami? W przypadku monobloków mamy do wyboru przynajmniej kilka rozwiązań:
- Zawór przeciwzamrożeniowy do pompy ciepła – występuje także pod nazwą zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła bądź zawór spustowy. Ten niepozorny element skutecznie chroni urządzenie w przypadku braku zasilania; gwarantuje powolny wypływ wody z instalacji (gdy temperatura medium zbliża się do alarmującego poziomu) i zapobiega tworzeniu się w niej lodu.
- System antyzamrożeniowy do pomp ciepła – taki system składa się z przynajmniej kilku elementów, m.in. ze specjalnego modułu z funkcją diagnostyki i kontroli pracy pompy, akumulatora i zasilacza oraz z pompy obiegowej. Ta ostatnia odpowiedzialna jest za wymuszenie awaryjnego obiegu wody w przypadku problemów z zasilaniem urządzenia, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko zamarznięcia układu z pompą monoblok.
- Dodatkowe źródło zasilania dla pompy – warto pomyśleć nad zakupem akumulatora typu UPS lub agregatu prądotwórczego, by zapewnić prawidłowy przepływ wody w urządzeniu w przypadku przerwy w dostawie prądu.
- Ochrona instalacji wodnej – mamy tu na myśli zabezpieczenie odcinka zewnętrznej instalacji wodnej z wykorzystaniem specjalnych, preizolowanych rur. Takie rozwiązanie umożliwia pracę pompy, nawet gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury.
- Wykorzystanie glikolu w układzie – polecanym sposobem na zamarzanie pompy ciepła jest również wykorzystanie glikolu i wprowadzenie go do instalacji. Zwykle nie wypełnia się nim całego układu, bo jest to dość kosztowne; można natomiast zamontować dodatkowy wymiennik woda/glikol. Pamiętaj, by wybierać bezpieczny dla zdrowia glikol propylenowy.
Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem – podsumowanie
System antyzamrożeniowy do pomp ciepła, zawór przeciwzamrożeniowy do pompy ciepła, wykorzystanie rur preizolowanych czy agregatu prądotwórczego – istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz pompę ciepła na wypadek przerw w dostawie zasilania czy mrozów. Choć zimy w Polsce nie są ostatnio zbyt dokuczliwe, zawsze warto być przygotowanym na różne sytuacje.
Pamiętaj, że odpowiednio zabezpieczona i eksploatowana pompa ciepła zagwarantuje Ci komfort cieplny i duże oszczędności na wiele lat. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące urządzeń czy metod ich ochrony, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Sunprofi!