Konserwacja i mycie paneli fotowoltaicznych - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Konserwacja i mycie paneli fotowoltaicznych

Konserwacja i mycie paneli fotowoltaicznych
Opublikowane: 29.06.2021

Choć coraz częściej czytamy na stronach firm fotowoltaicznych, że oferują one panele samoczyszczące, nie należy zostawiać instalacji PV bez jakiejkolwiek konserwacji w nadziei, że opady atmosferyczne są wystarczające, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Szczególnie w przypadku fotowoltaicznych systemów nadążnych (solar tracking systems – panele zamocowane na trackerach) przekonanie o tym, że panele czyszczą się same jest wciąż mocno ugruntowane. To prawda, że zalegające liście czy inne lekkie złogi się zsuwają z paneli z uwagi na ich nachylenie oraz wspomaganie opadami deszczu czy silnymi porywami wiatru, ale intensywne zabrudzenia pozostają.

Czy panele fotowoltaiczne wymagają konserwacji?

Tak, panele fotowoltaiczne wymagają konserwacji. Przyjmuje się, że raz-dwa razu do roku należy dokonać konserwacji instalacji fotowoltaicznej. Jeśli tego nie zrobimy, nawarstwiające się zanieczyszczenia mogą prowadzić do degradacji paneli, co będzie skutkować stałym spadkiem ich wydajności.

Szczególną uwagę na panele fotowoltaiczne należy zwrócić po sezonie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nie zalega na nich warstwa zaschniętych liści, ptasich odchodów i brudu, który osadza się z uwagi na duże zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym (pył zawieszony w jesienno-zimowym smogu robi swoje…). Jeśli skorupa jest już szczelna, nie unikniemy mycia paneli.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Tak, są sytuacje, w których panele fotowoltaiczne wymagają gruntownego mycia. Bez względu na to, czy podejmiemy się tego zadania samodzielnie, czy zlecimy je fachowcom, sprzęt użyty to czyszczenia fotowoltaiki musi być profesjonalny. Nie ma mowy o żadnych działaniach siłowych: drapaniu zanieczyszczeń, skrobaniu powierzchni panelu, bo w ten sposób można panele bezpowrotnie uszkodzić.

Na zwrócić uwagę podczas czyszczenia fotowoltaiki

Panele PV można myć wyłącznie wtedy, kiedy są chłodne, najlepiej rano. W żadnym wypadku nie wolno na nie wchodzić! Czyszcząc instalacje PV posadowioną na dachu trzeba zachować szczególne środki ostrożności – to przecież praca na wysokości. O wiele łatwiej myje się instalację posadowioną na gruncie: szczególnie, kiedy musimy dostać się do paneli wewnątrz instalacji.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne czyści się specjalnymi szczotkami, które przede wszystkim nie mogą mieć zbyt twardego włosia, żeby nie uszkodziły powierzchni paneli. W zależności od wysokości  i odległości, na którą musimy sięgnąć, konieczne może się okazać użycie szczotki teleskopowej.

Jeśli mamy wprawę, możemy sięgnąć po dedykowaną fotowoltaice myjkę ciśnieniową, ale pamiętajmy: instalacja fotowoltaiczna jest w gruncie rzeczy dość delikatna, łatwo można ją uszkodzić, na przykład wyrywając kable. Mówi się, że najsilniejszy deszcz nie jest tak silny jak woda dystrybuowana z myjki ciśnieniowej w niewłaściwy sposób. Profesjonalne urządzenia z lancami do mycia fotowoltaiki oferuje np. Kärcher. To urządzenia w formie szczotek, do których podawana jest woda z urządzenia wysokociśnieniowego (HD, HDS), ale podawana jest pod na średnim ciśnieniem – adekwatnym do potrzeb mytych paneli.

Możliwe jest też czyszczenie samą wodą, a nawet odkurzanie. Do mycia paneli można także zastosować myjkę parową, która wykorzystuje wyłącznie parę wodną i to bez dodatku substancji czyszczących.

Wśród profesjonalnych systemów myjących znajdziemy także systemy bazujące na dwóch różnych typach technologii filtrów: system jonowo-kationowy i odwrócona osmoza.

Czym myć panele fotowoltaiczne

Jak wspomniano, panele PV można myć samą wodą albo parą wodną – najlepsza jest woda zdemineralizowana. Jeśli sięgamy po preparaty myjące, używamy wyłącznie środków czyszczących przeznaczonych do fotowoltaiki, nie dowolnych detergentów! Panele powinno się myć roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu. Dobry preparat do mycia fotowoltaiki nie tylko usuwa brud eksploatacyjny (sadza, kurz, pył) oraz mineralny (nacieki i osady wodne, atmosferyczne), ale także tworzy zabezpieczającą hydrofobową powłokę ochronną, dzięki czemu panele brudzą się wolniej.

Najczęściej popełniane błędy w tracie czyszczenia instalacji PV

Wśród błędów, jakie popełnimy podczas konserwacji i mycia paneli fotowoltaicznych wymienia się:

  • mycie rzadziej niż raz w roku (zaleca się raz-dwa razy w ciągu 12 miesięcy)
  • używanie szczotek ze zbyt twardym włosiem
  • nieumiejętne stosowanie myjek ciśnieniowych, co grozi uszkodzeniem paneli
  • używane nieodpowiednich preparatów myjących

Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiczna wymaga okresowej konserwacji i mycia, żeby utrzymać jej wydajność na stałym wysokim poziomie. Zalegające na panelach zanieczyszczenia, takie jak: sadza, kurz, osady wodne czy liście mogą uszkodzić moduły lub zmniejszyć ich wydajność nawet o 20%. Nie ulegajmy złudzeniu, że panele fotowoltaiczne „myją się same”. Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że bez naszej interwencji nawarstwiające się na panelach złogi będą skutkować stałym spadkiem ich wydajności.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.