Nasłonecznienie w Polsce - co oznacza dla naszej instalacji fotowoltaicznej - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Nasłonecznienie w Polsce – co oznacza dla naszej instalacji fotowoltaicznej

Nasłonecznienie w Polsce – co oznacza dla naszej instalacji fotowoltaicznej
Opublikowane: 19.05.2021

Energia słoneczna to jedno z najbogatszych źródeł energii odnawialnej na Ziemi. Słońce znajdujące się 150 milionów kilometrów od naszej planety, ale w ciągu 30 minut emituje tyle energii, ile ludzkość zużywa w ciągu całego roku. Stąd zastosowanie energii słonecznej przynosi zarówno korzyści ekologiczne jak i ekonomiczne. Pomimo intensywnego rozwoju fotowoltaiki w Polsce przez ostatnie lata, wiele osób wciąż ma wątpliwości co do efektywności instalacji słonecznych w centralnej Europie. Niektórzy uważają, że oprócz typowo letnich miesięcy nie ma u nas korzystnych warunków nasłonecznienia i inwestycja w fotowoltaikę jest mało opłacalna. Nic bardziej mylnego. 

Pojęcia, które trzeba znać 

Wiedza na temat nasłonecznienia w skali rocznej na określonym terenie pomaga prognozować sensowność i opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne.  Warto mieć świadomość, że europejskimi liderami w produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych są Niemcy i Wielka Brytania i - kraje o klimacie umiarkowanym. Aby móc w pełni świadomie podjąć decyzję o wykorzystaniu fotowoltaiki w warunkach domowych, warto poznać podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem. 

Natężenie promieniowania słonecznego –  wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego docierającego na m2 powierzchni w ciągu 1 sekundy. Parametr ten jest wyrażany zazwyczaj w W/m2. Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce przypadającego na 1m2 płaszczyzny poziomej, waha się między 950 – 1150 kWh/m2 w zależności od obszaru. Dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 1kW można w Polsce w optymalnych warunkach uzyskać około 900 -950 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Nasłonecznienie–  wartość sumy natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię, najczęściej m2, w określonym czasie. Wyrażana w jednostkach energii na powierzchnię - kWh/m2. Zwykle natężenie promieniowania podaje się w okresach rocznych. 

Hurtownia OZE

Warunki nasłonecznienia w Polsce 

Najwyższe nasłonecznienie w Polsce występuje w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz w południowej części mazowieckiego i wielkopolskiego. Naukowcy zbadali, że najwyższe wartości przypadają na południową część woj. lubelskiego i wynoszą około 1050 kWh/m2/rok. W centralnej Polsce nasłonecznienie waha się od 1022 – 1048 kWh/m2/rok.

Na pozostałym obszarze kraju nasłonecznienie wynosi nieco poniżej 100 kWh/m2 w ciągu roku. Najmniej słońca w Polsce jest w woj. zachodniopomorskim i pomorskim. Miasta, które w skali roku uzyskują najwyższe wartości wyprodukowanej energii elektrycznej z fotowoltaiki, to: Rzeszów, gdzie instalacja o mocy 1kW wytworzy rocznie średnio 1096 kWh/m2, a zaraz po nim Lublin i Tarnów - po 1084 kWh. 

Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach

Nasłonecznienie w Polsce wpływa nadzwyczaj korzystnie inwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, ponieważ roczna suma nasłonecznienia w naszym kraju wynosi średnio 990 kWh/m2. Najbardziej nasłonecznione miesiące to czerwiec, lipiec, sierpień – gdzie uzyskuje się około 43% rocznego promieniowania. Ogólnie szacuje się, że w półroczu letnim uzyskiwane jest około 77% rocznej energii promieniowania, a w półroczu zimowym (od października do kwietnia) – 23%.

Obserwacje pokazują, że nawet w najmniej słonecznym miesiącu, jakim jest grudzień, ilość promieniowania słonecznego w Polsce jest dość duża. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna może pokryć nawet połowę zapotrzebowania na prąd, ponieważ panele fotowoltaiczne pracują niezależnie od aury pogodowej. 

Warto policzyć 

Znając te dane oraz zużycie energii elektrycznej w ciągu roku w gospodarstwie domowym, można obliczyć potrzebną ilość paneli słonecznych. Szacuje się, że dla niewielkiego domu (kilkuosobowa rodzina z rocznym zużyciem energii na poziomie 2200-3300 kWh) wystarczy 7-10 paneli fotowoltaicznych o mocy 300W. W dobie stale rosnących opłat za energię elektryczną warto pomyśleć o montażu systemów fotowoltaicznych, aby móc pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu z energii słonecznej. 
 

Na co warto zwrócić uwagę?

Nasłonecznienie w Polsce bez żadnych przeszkód pozwala na opłacalną inwestycję w fotowoltaikę. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, aby instalacja fotowoltaiczna maksymalnie spełniała swoją rolę domowej elektrowni. Do najistotniejszych czynników należą:

  • jakość, typ i parametry użytych podzespołów – najbardziej wydajnymi modułami są panele monokrystaliczne. Należy również rozważyć zamontowanie wysokiej jakości falownika.
  • jakość wykonania – warto wziąć pod uwagę indywidualny projekt, który minimalizuje szansę częściowego zacieniania paneli, a także gwarantuje solidny montaż.
  • ustawienie paneli fotowoltaicznych – moduły są najwydajniejsze wtedy, gdy są skierowane dokładnie na południe. Wszelkie odchylenia od tego kierunku wiążą się z możliwością spadku produkowanej rocznej energii.
  • pochylenie modułów – optymalne nachylenie modułów fotowoltaicznych w Polsce wynosi około 30°.

Trafna inwestycja 

Obszar naszego kraju stanowi dobre miejsce dla inwestycji w systemy fotowoltaiczne. Można to stwierdzić na podstawie wieloletnich obserwacji nasłonecznienia w Polsce. Wbrew obiegowej opinii gorący klimat i dynamicznie zmieniająca się pogoda nie wpływają pozytywnie na produkcję energii z fotowoltaiki.

Wysoka temperatura powoduje przegrzewanie ogniw fotowoltaicznych, a to powoduje znaczący spadek wydajności urządzeń. Im cieplej na zewnątrz, a więc im bardziej rozgrzany panel, tym moc ogniwa jest mniejsza i mniej energii będzie wyprodukowane. Zamiast zysków będą generowane straty podczas zamiany promieniowania słonecznego w prąd. Doświadczenie producentów na rynku energetycznym oraz specjalistyczne badania pokazują, że  klimat chłodniejszy bardziej niż tropikalny sprzyja przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną.

Dlatego też polskie warunki klimatyczne są jak najbardziej optymalne do korzystania z tego źródła energii i do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Hurtownia OZE

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.


    Producenci z naszej oferty

    Hurtownia OZE

    Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

    +48 577 123 400

    Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

    Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.