Optymalizator mocy - czym jest i jak działa? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Optymalizator mocy – czym jest i jak działa?

Optymalizator mocy – czym jest i jak działa?
Opublikowane: 29.06.2021

Niepozorne urządzenie elektroniczne zwane optymalizatorem mocy ma jedno zadanie: zwiększenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Choć zakup optymalizatorów mocy paneli fotowoltaicznych zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami, suma korzyści wynikających z ich zainstalowania są naprawdę konkretne: obok wspomnianego już wzrostu wydajności instalacji PV, zyskujemy zwiększenie bezpieczeństwa, regulowanie napięcia DC oraz możliwość wygodnego monitorowania całej instalacji z poziomu aplikacji na telefonie czy komputerze.

Czym jest optymalizator mocy?

Optymalizator mocy PV przypomina czarną skrzynkę. Może być montowany przy każdym panelu fotowoltaicznym – jest elementem łączącym panel z inwerterem – albo w puszkach przyłączeniowych modułów. Moduły ze zintegrowanymi optymalizatorami mocy nazywane są modułami SMART (ang. smart=sprytny,mądry, bystry). „Spryt i mądrość” modułu SMART polega na tym, że  oprócz podstawowej roli produkcji prądu elektrycznego, ma on dodatkowe funkcje: optymalizatora mocy, monitoringu i bezpieczeństwa. Technologia SMART w każdym module fotowoltaicznym umożliwia osiągniecie maksymalnej produkcji energii elektrycznej.

Zasada działania optymalizator mocy

Optymalizator mocy wyszukuje maksymalny punkt mocy (MPPT – Maximum Power Point) na poziomie pojedynczego modułu, co przyczynia się do zwiększenia mocy wyjściowej i do zwiększenia uzysków z tego właśnie pojedynczego modułu. Na optymalizatorach, które zostały wyposażone w specjalny elektroniczny algorytm, pozwalający na nieustanne śledzenie MPP napięcia elektrycznego w panelach fotowoltaicznych, znajdziemy skrót MPPT – Maximum Power Point Tracking.

Ponieważ moduły fotowoltaiczne budowane są z szeregowo połączonych ze sobą pojedynczych ogniw, oznacza to, że cały moduł działa tak dobrze, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli chociaż jedno ogniwo jest zacienione albo znajduje się w innym niekorzystnym położeniu, wpływa to negatywnie nie tylko na wydajność pojedynczego modułu (panelu), ale również na całą instalację. Optymalizator mocy PV sprawi, że zacienienie jednego panelu, nie będzie wpływać na spadek wydajności całego łańcucha – pozostałe panele będą działać ze standardową mocą. Optymalizator mocy ma więc za zadanie obciążyć moduł PV w optymalny sposób – taki, który w danych warunkach nasłonecznieniowych zapewni na wyjściu największą możliwą moc, niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe moduły w szeregu.

UWAGA: Nawet najlepszy optymalizator fotowoltaiczny nie wyeliminuje całkowicie wpływu zacienienia. Zacieniony moduł zawsze będzie wytwarzał mniej energii. Należy więc przed podjęciem decyzji przeprowadzić analizę opłacalności, gdyż może się okazać, że okres zwrotu instalacji będzie bardzo długi, dodatkowo wydłużony przez koszt optymalizatorów.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na optymalizator mocy PV?

Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna usadowiona jest na idealne równym terenie, kąt padania promieni słonecznych na poszczególne moduły jest identyczny i żadnemu z modułów nie zagraża cień rzucany przez nieusuwalne stałe bariery związane z gruntem, można rozważyć rezygnację z optymalizatorów. Jeśli jednak warunki dalekie są od idealnych, warto rozważyć zakup optymalizatora do paneli fotowoltaicznych. Sytuacje, w których w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać, bo zakup taki jest po prostu konieczny to:

 • ulokowanie paneli fotowoltaicznych na tzw. trudnym dachu, czyli na dachu wielospadowym o nie najkorzystniej nachylonych połaciach, kiedy panele są ulokowane pod różnymi kątami w stosunku do padania promieni słonecznych
 • część paneli usytuowana jest na dachu, a część na gruncie
 • mamy do czynienia z tzw. przesuwającym się cieniem, którego nie da się wyeliminować, bo związany jest z obecnością w przestrzeni stałych barier architektonicznych czy przyrodniczych i sprawia, że w ciągu dnia wszystkie moduły fotowoltaiczne (lub ich części) po kolei muszą ulegać okresowemu zacienieniu
 • instalacja zbudowana jest z używanych paneli albo częściowo z paneli nowych, a częściowo używanych, co w praktyce oznacza, że pracują one z różną wydajnością

Wady optymalizatora mocy

 • optymalizacja nie jest procesem bezstratnym, a producenci optymalizatorów najczęściej podają maksymalną sprawność urządzeń, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistych warunkach
 • optymalizator fotowoltaiczny nie wyeliminuje całkowicie wpływu zacienienia
 • cena (dodatkowe kilka tysięcy PLN)

Zalety optymalizatora mocy

 • wzrost wydajności instalacji PV
 • zwiększenie bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej
 • regulowanie napięcia DC
 • możliwość wygodnego monitorowania całej instalacji z poziomu aplikacji na telefonie czy komputerze

Podsumowanie

Optymalizator mocy paneli słonecznych chroni instalację przed skutkami częściowego zacienienia tworzących ją paneli słonecznych. Choć nawet najlepszy optymalizator fotowoltaiczny nie wyeliminuje całkowicie wpływu zacienienia i zacieniony moduł zawsze będzie wytwarzał mniej energii, dzięki jego działaniu spadek wydajności całego łańcucha nie będzie odczuwalny. Upraszczając: jeśli któreś z ogniw działa gorzej, nie pociąga za sobą pozostałych.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.