Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji - jak zrobić to poprawnie? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – jak zrobić to poprawnie?

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – jak zrobić to poprawnie?
Opublikowane: 03.10.2022

Nowoczesne układy grzewcze sukcesywnie pojawiają się w kolejnych polskich domach. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest pompa ciepła. Przeprowadzenie pełnej modernizacji domowej instalacji za jednym zamachem stanowiłoby spore przedsięwzięcie, które wykracza poza możliwości wielu osób. W związku z tym zainteresowani rozważają stopniowe podejście do wymiany. Taka koncepcja zakłada podłączenie pompy ciepła do obecnie wykorzystywanej instalacji. W jaki sposób należy przeprowadzić taką zmianę?

Czy podłączenie pompy ciepła do instalacji starszej daty jest możliwe?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że wprowadzanie innowacyjnej technologii do tradycyjnego układu może okazać się niemożliwe albo trudne do zrealizowania. Wprawdzie przeprowadzenie takiej modernizacji może okazać się bardziej skomplikowane, aniżeli stworzenie nowoczesnego układu od podstaw. Niemniej pompy ciepła mogą współpracować z różnymi rozwiązaniami.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy typ instalacji posiada inną charakterystykę. W związku z tym rodzaj pompy ciepła musi zostać dostosowany do posiadanych możliwości. Tylko wtedy jesteś w stanie uzyskać synergię.

Podłączenie pompy ciepła – schemat działania różnych typów urządzeń

Pompa ciepła niejedno ma imię. Można wymienić różne rodzaje tych urządzeń. Jeden z podstawowych podziałów dotyczy względów konstrukcyjnych. Wyróżnia się dwa rozwiązania, które są dobierane w oparciu o warunki mieszkaniowe, kwestie funkcjonalne, a także możliwości finansowe. Poznaj dostępne warianty.

Podłączenie pompy ciepła monoblok do istniejącej instalacji

W tym przypadku podstawową cechą charakterystyczną jest umieszczenie sprzętu na zewnątrz budynku. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić sporo miejsca w kotłowni. Poza tym wszystkie elementy sprzętu są skupione w jednym module, a pomocniczy układ chłodniczy nie jest potrzebny. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta opcja jest narażona na zamarzanie wody. W związku z tym fachowcy stosują rozmaite rozwiązania, aby tego uniknąć. Powszechnie wykorzystywany jest glikol, który nie ulega zamarzaniu. Warto też nadmienić, że ten system jest tańszy od niżej opisanego splitu.

Zainstalowanie pompy ciepła w wersji split

Zasady działania mechanizmu sprowadzają się do podzielenia modułów na dwa ośrodki. Na zewnątrz budynku zostaje umieszczony agregat. Z kolei w środku znajdują się główne komponenty pompy ciepła. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak ryzyka związanego z zamarzaniem czynnika grzewczego. Poza tym wykonanie takiej instalacji okazuje się tańsze niż monobloki.

Pompa ciepła jako element układu

Podłączanie nowoczesnych urządzeń do domowych instalacji może budzić wątpliwości. Przekonaj się, o czym należy pamiętać, gdy przymierzasz się do skorzystania z potencjału pompy ciepła.

Podłączenie pompy ciepła do instalacji elektrycznej

Pompa ciepła stanowi nieodłączną część instalacji. Zostaje ona podłączona do rozdzielnicy, podobnie jak inne urządzenia potrzebujące prądu. Pobiera ona energię elektryczną, a następnie oddaje ciepło, które może służyć do ogrzania domu czy też podgrzania wody. W miesiącach letnich można też spróbować schłodzić wnętrze budynku.

Podłączenie pompy ciepła do fotowoltaiki

Można stwierdzić, że to wręcz wymarzony duet. Dzięki stworzeniu instalacji z udziałem paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła jesteś wykrzesać maksymalny potencjał odnawialnych źródeł energii. W tych okolicznościach dom zbliża się do energetycznej samowystarczalności.

Podłączenie solarów do pompy ciepła warto wzbogacić o komponent pomiarowy. Dzięki temu prąd wygenerowany przez fotowoltaikę będzie niezwłocznie przetwarzana na energię cieplną, która może zostać zgromadzona na później. W rezultacie unikniesz odsyłania nadprodukcji do sieci.

Podłączenie pompy ciepła do grzejników

Co do zasady pompa ciepła najlepiej sprawuje się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym czy też sufitowym. Wynika to z niskotemperaturowego charakteru instalacji. Generowane wartości sięgają maksymalnie 40°C. Z kolei klasyczne grzejniki potrzebują jeszcze wyższej temperatury, aby spełniać swoje zadanie. W tym przypadku trzeba nastawiać się na przynajmniej kilkanaście stopni więcej niż w kontekście „podłogówki”. W związku z tym należy dobrać wysokotemperaturową pompę ciepła, aby osiągnąć satysfakcjonujący rezultat.

Jak dobrać pompę ciepła do istniejącej instalacji?

Każda pompa ciepła posiada kilka kluczowych parametrów. Wybór odpowiedniej konfiguracji stanowi receptę na stworzenie wydajnego układu. Jednym z kluczowych czynników jest wymagana moc, która zostaje wyznaczona na podstawie kilku kryteriów. Przy kalkulacjach nie należy jednak poprzestawać na uwzględnieniu powierzchni użytkowej, czynników atmosferycznych i preferencji domowników. Przeanalizuj też stan ocieplenia, rodzaj okien, system wentylacji, a także izolację stropu. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się poprawić kondycję budynku w wyżej wymienionych obszarach. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać w wyniku rozmaitych mankamentów konstrukcji.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.