Czym różni się pompa ciepła split od monoblok? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Jaka pompa ciepła monoblok czy split – czym się różnią?

Jaka pompa ciepła monoblok czy split – czym się różnią?
Opublikowane: 25.05.2022

Szukasz informacji, czym różni się split od monobloku? To dwa rodzaje pompy ciepła – ekologicznego sposobu na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, a zatem coraz więcej osób szuka informacji na jego temat. Oba rodzaje pomp ciepła, choć pełnią identyczną funkcję, różnią się od siebie kilkoma istotnymi cechami.

O pompach ciepła słyszy się coraz częściej, a ich popularność powoli zaczyna dorównywać tej, jaką cieszą się inne ekologiczne instalacje przydomowe, np. panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Fotowoltaika służy do produkcji prądu, ale kolektory swoim przeznaczeniem przypominają właśnie pompy ciepła. Również służą do podgrzewania wody, przy czym pompy ciepła mogą dodatkowo ogrzewać dom. Jakie jeszcze zalety dzielą oba typy pomp ciepła, a jakie są między nimi różnice?

Pompa ciepła split i monoblok — cechy wspólne

Wszystkie pompy ciepła służą do pobierania ciepła z otoczenia, a następnie ogrzewania za jego pomocą domu i podgrzewania wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że temperatura panująca na zewnątrz wcale nie musi być dodatnia. Pomp ciepła można więc używać również zimą, ponieważ z powietrza o ujemnej temperaturze również można pobrać ciepło. Urządzenie sprawi, że stanie się ono jeszcze chłodniejsze, ale różnice temperatur przekaże do systemu grzewczego domu.

Oba rodzaje pomp ciepła – split i monoblok działają w obiegu zamkniętym, a w jego wnętrzu znajduje się środek chłodniczy, który pośredniczy między otoczeniem a domowym centralnym ogrzewaniem. Ich zasada działania jest identyczna, a wydajność bardzo podobna. Różnią się od siebie natomiast budową.

Pompa ciepła typu split

Pompy ciepła typu split wyróżnia się tym, że urządzenie podzielone jest na dwie części: jednostkę umieszczaną na zewnątrz budynku i w jego wnętrzu. W tej pierwszej znajdują się:

  • sprężarka,
  • parownik,
  • i zawór rozprężny.

W jednostce wewnętrznej znajduje się zaś skraplacz, który oddaje zgromadzane ciepło do instalacji grzewczej w domu. Taka budowa niesie ze sobą pewne konsekwencje. Obie jednostki są ze sobą połączone rurami, a cały układ musi być szczelny. Nie tylko jest to niezbędne dla jego prawidłowego działania, ale podlega też obowiązkowi corocznej kontroli, ponieważ zawarty w nim gaz z grupy F nie może przedostać się do środowiska. Taka kontrola wykonywana jest na koszt posiadacza pompy i nie można uchylić się od tego obowiązku. Wynika to z ustawy z dnia 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

Pompa ciepła typu monoblok

Jak już wspomniano, pompa ciepła typu mobonoblok różni się od pompy ciepła typu split tym, że jej konstrukcja nie jest podzielona. Wszystkie urządzenia znajdują się wewnątrz pojedynczej jednostki. Tą umieszcza się zazwyczaj na zewnątrz domu, ale istnieją też pompy typu monoblok, które można trzymać w pomieszczeniu.

Pompa ciepła typu monoblok wyjeżdża z fabryki jako hermetyczny układ, a zatem kontrola jej szczelności jest zazwyczaj zbędna. Wykonuję się ją jedynie, jeśli zawiera wewnątrz co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2. Taka ilość jest bardzo rzadko spotykana w przydomowych pompach ciepła, a zatem decydując się na monoblok, unikniesz dodatkowych kosztów.

Pompa ciepła monoblok czy split – różnice

W poniższej tabeli prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami pomp powietrznych:

Cecha Split Monoblok
Budowa rozdzielona zwarta
Średnia cena 3 790 PLN netto 4 215 PLN netto
Montaż trudniejszy i droższy łatwiejszy i tańszy
Szczelność niehermetyczna hermetyczna
Hałas mniejszy większy (w przypadku pomp wewnętrznych)
Ryzyko zamarznięcia niewielkie średnie

Jaka pompa ciepła split czy monoblok – podsumowanie

Wybór pomiędzy pompą ciepła split a monoblok może nie być łatwy. Oba typy urządzeń mają swoje wady i zalety. Monoblok jest łatwiejszy i tańszy w instalacji, nie wymaga też corocznych przeglądów. Urządzenie jest więc tańsze w eksploatacji. Z drugiej strony koszt jego zakupu jest zwykle wyższy niż pompy typu split, a zatem finansowo obie opcje mogą się wyrównać. Pompy typu split, jako niehermetyczne, są bardziej narażone na występowanie usterek. Możliwe więc, że będzie trzeba doliczyć do kosztów jeszcze cenę serwisu. Zaletą takiej pompy jest jednak to, że w przypadku bezpośredniego narażenia na szkodliwe warunki atmosferyczne – nie grozi jej zamarznięcie. Ten problem może dotyczyć pomp typu monobolok, instalowanych na zewnątrz. Nowoczesne systemy mają co prawda zabezpieczenia przeciwko niemu, ale jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują przerwy w dostawie prądu, lepszym rozwiązaniem może być sięgnięcie po pompę typu split.

Pompy typu monoblok dla większości użytkowników będą lepszym wyborem niż te typu split, przede wszystkim dlatego, że są one wygodniejsze w montażu i późniejszej eksploatacji. Jednak jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, warto zastanowić się też nad tym drugim rozwiązaniem. Obie opcje mają swoje wady i zalety, które warto przeanalizować, by odpowiedzieć sobie na pytanie: pompa ciepła – split czy monoblok?

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.