Pompa ciepła - wady i zalety - czy pompa ciepła się opłaca? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Pompa ciepła – wady i zalety – czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła – wady i zalety – czy pompa ciepła się opłaca?
Opublikowane: 25.05.2022

Pompa ciepła to bezobsługowe, ekonomiczne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska naturalnego (z gruntu, wody lub powietrza) do instalacji centralnego ogrzewania oraz pozwala podgrzewać wodę użytkową. Grunt, woda lub powietrze stanowią tzw. źródło dolne a instalacje w budynku – źródło górne. Pompa ciepła nie wytwarza energii, a jedynie przetwarza energię pierwotną i dostarcza ją do instalacji grzewczej: przenosi ją z jednego miejsca do drugiego. W tym przetwarzaniu wykorzystuje prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną, pobierany z publicznej sieci energetycznej albo z silnika gazowego.

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw naturalnych bądź sztucznych, pompa ciepła jest zeroemisyjna i nie potrzebuje żadnej dodatkowej infrastruktury jak kotłownia czy skład opału.

Czy pompa ciepła ma wady?

Z punktu widzenia inwestora największą wadą nowoczesnej pompy ciepła jest jej cena. Jednak fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym daje możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach lokalnych programów operacyjnych oraz programów “Czyste Powietrze”, “Moje Ciepło” czy „Agroenergia”, co znacząco obniża koszty inwestycji, w którą wliczyć należy także ogrzewanie podłogowe i/lub odpowiednie grzejniki.

Poziom hałasu, który wytwarza pompa ciepła może być dla niektórych uciążliwy. Ponadto, im niższej klasy urządzenie, tym większe ryzyko awarii.

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła pozwala wdrożyć niskobudżetowy sposób ogrzewania domu i wody użytkowej. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest sprzęgnięcie pompy z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika produkuje wtedy energię elektryczną z energii promieniowania słonecznego, a pompa ciepła wykorzystuje ją do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać maksymalną niezależność energetyczną i cieplną, co sprawia, że przestajemy obawiać się stale rosnących cen energii elektrycznej czy gazu.

Inwestycja w pompę ciepła (także tę współpracującą z instalacją fotowoltaiczną) to gwarancja spełnienia wymogów standardu energetycznego WT 2021, premiującego energię pierwotną i zaostrzającego wymogi dotyczące energochłonności nowych budynków, który wszedł w życie od 1 stycznia 2021 roku jako obowiązkowy.

Dobrze dobrana do naszych potrzeb nowoczesna pompa ciepła to system bezobsługowy, bezawaryjny i w pełni automatyczny, pozwalający na znaczącą redukcję rachunków za ogrzewanie domu i wody użytkowej. „Dobrze dobrana”, czyli uwzględniająca:

  • straty ciepła oraz strefę klimatyczną pod kątem temperatur powietrza zewnętrznego oraz oczekiwań użytkownika
  • zapotrzebowania na ciepło na podstawie powierzchni pomieszczeń, izolacji, warunków zewnętrznych, obciążenia cieplnego oraz innych uwarunkowań

Wbrew obawom użytkowników, nowoczesne pompy ciepła szybko reagują na zmieniające się warunki zewnętrzne, choć w przypadku pomp powietrznych ich sprawność może być nieco mniejsza przy niskich temperaturach, dlatego w wielu powietrznych pompach ciepła stosuje się dodatkowe przepływowe grzałki elektryczne.

Opłacalność pompy ciepła

Jak wspomniano wyżej, opłacalność pompy ciepła można zwiększyć korzystając z różnego rodzaju dofinansowań. W przypadku zakupu pompy ciepła dla starego domu, który zamierzamy remontować, możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na dotychczas obowiązujących zasadach.

Koszt inwestycji w pompę ciepła zwraca się po ok. 8-10 latach użytkowania i to bez względu na to, czy jest ona zasilana prądem z publicznej sieci energetycznej, czy z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak równocześnie zainwestujesz w instalację pompy ciepła oraz w fotowoltaikę, okres zwrotu z inwestycji będzie najbardziej korzystny dla domowego budżetu.

Dzięki temu, że pompa ciepła może być sterowana z poziomu aplikacji na smartfonie, jesteś w stanie cały czas mieć kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach – w trybie „auto” ustalamy wg uznania temperaturę w różnych pomieszczeniach, a pompa „pilnuje”, aby jej nie przekroczyć.

Dodatkowo, latem pompa ciepła działa jak klimatyzator. Chłodzenie za pomocą pompy ciepła może być realizowane w dwóch trybach: aktywnym (wykorzystuje odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym) i pasywnym (polega na wykorzystaniu faktu, że temperatura gruntu czy wody gruntowej jest niższa od temperatury panującej wewnątrz budynku).

Podsumowanie

Korzyści płynące z inwestycji w nowoczesną pompę ciepła mają zarówno charakter ekonomiczny jak i ekologiczny. To jeden z preferowanych sposobów ogrzewania wskazywanych przez uchwały antysmogowe pojawiające się w kolejnych województwach. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pompa ciepła daje możliwość uzyskania maksymalnej niezależności energetycznej oraz jest w stanie w 100% zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Pompa ciepła to rozwiązanie całoroczne: zimą ogrzewa dom, a latem chłodzi, działając jak klimatyzacja. Ponadto przez cały rok ogrzewa wodę użytkową.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.