Dokonując wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, bierzemy pod uwagę wiele składowych, począwszy od parametrów technicznych czy awaryjności, skończywszy na certyfikatach, którymi dany model został odznaczony. W Internecie znajdziemy zestawienia i porównania dużego zakresu modułów, pod względem stosunku ich ceny do jakości, wydajności czy awaryjności.
Przy wnikliwej analizie z pewnością natrafimy także na ranking modułów Tier 1. Czy z perspektywy nowego użytkownika, stojącego przed wyborem optymalnego rozwiązania, warto sugerować się tym zestawieniem? Co to jest ranking modułów Tier 1 i przez kogo jest opracowywany? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.
Co to jest Bloomberg New Energy Finance?
Bloomberg New Energy Finance (NEF) opracowuje ranking modułów Tier 1, który prezentuje zestawienie producentów modułów fotowoltaicznych. Jest on aktualizowany co kwartał, a jego głównym zadaniem jest informowanie inwestorów oraz banki, o sytuacji finansowej poszczególnych producentów.
Mowa tu o wiarygodności finansowej, wypłacalności, a tym samym o zaufaniu rynku finansowego do producenta konkretnych modułów fotowoltaicznych. Co ważne, firma Bloomberg jest agencją prasową, a nie instytucją badawczą. Specjalizuje się w rynkach finansowych i na tych podstawach bazuje również Tier 1 – ranking przygotowywany przez Bloomberg NEF.
Jakie wymogi musi spełnić producent fotowoltaiki, aby znaleźć się w rankingu Tier 1?
W bazie Bloomberg NEF znajduje się aktualnie blisko 20 tysięcy producentów modułów fotowoltaicznych. A w rankingu Tier 1 przedstawiany jest mały procent tej liczby. Dlaczego? Stawiane przed producentami warunki, są bardzo restrykcyjne. Na spełnienie warunków rankingu Tier-1 pozwolić sobie mogą jedynie najwięksi i najmocniejsi gracze z branży fotowoltaiki. Aby firma mogła trafić do rankingu Tier 1, musi samodzielnie produkować i sprzedawać moduły. Firma ubiegająca się o znalezienie w rankingu Tier 1 musi również działać powyżej 5 lat, inwestować w badania i rozwój. Jednak na tym warunki przyjęcia się nie kończą.
My skupimy się na paru głównych wymogach stawianych przed producentami, aby bardziej zobrazować metodykę działania i opiniowania Bloomberg NEF.
Producent ubiegający się o przyjęcie na listę rankingu Tier 1 PV musi spełnić poniższe warunki:
- w ostatnich dwóch latach zrealizować przynajmniej 6 projektów o sumarycznej mocy 1.5 MW, a projekty muszą zostać zakończone z dodatnim wynikiem finansowym;
- samodzielnie produkować oraz sprzedawać moduły fotowoltaiczne pod swoją marką;
- przedstawić dokumenty i sprawozdania księgowe z dodatnimi wynikami i wysoką płynnością finansową, w analizie brane pod uwagę są także zobowiązania, zadłużenie. Dodatkowo producent nie może być w stanie upadłości;
- płynność finansowa musi być potwierdzona przez 6 banków.
Szczegółowe kryteria, które są badane w trakcie weryfikacji wniosku producentów do rankingu Tier 1 fotowoltaiki, są zamieszczone w Internecie. Więcej możesz dowiedzieć się na tej stronie: https://data.bloomberglp.com/bnef/sites/4/2012/12/bnef_2012-12-03_PVModuleTiering.pdf
Tier 1 bloomberga, a jakość modułów fotowoltaicznych
Z powyższych informacji jasno wynika, że w rankingu Tier 1 jakość modułów, ich wydajność czy awaryjność, nie są kluczowymi, badanymi parametrami. Co nie zmienia faktu, że są to czynniki także brane pod uwagę w dalszych analizach przeprowadzanych podczas akceptacji wniosku złożonego przez producenta. Jednak rozważając instalację fotowoltaiki, musimy zakładać długi horyzont czasowy planowanej inwestycji, a co się z tym wiąże – również usługę gwarancji.
Wybierając producentów z rankingu Tier 1, możemy czuć się bardziej pewnie, że w przypadku ewentualnej awarii modułu fotowoltaicznego, uda nam się wyegzekwować realizację gwarancji od firmy o stabilnej, potwierdzonej przez banki, sytuacji na rynku. Ponadto jest również mniejsze ryzyko, że dana firma nagle zakończy działalność i wycofa się z rynku, bez zrealizowania gwarancji.
Na co więc wrócić uwagę wybierając moduły fotowoltaiczne z rankingu Tier-1?
Przy wyborze modułów najlepiej kierować się wydajnością, jakością i parametrami technicznymi. Nie zapominajmy też o długoletniej gwarancji oraz sprawdźmy certyfikaty konkretnego producenta. Certyfikacją zajmują się niezależne firmy badawcze, dzięki czemu mamy pewność, że produkt przeszedł serię testów, a jego jakość została pozytywnie zweryfikowana. Sugerujmy się więc certyfikatami wydanymi przykładowo przez takie instytuty jak: TÜV, Eurotest czy Kiwa.
Poza wyjściowymi parametrami technicznymi modułu, bardzo istotną rolę odgrywają właściwie dobrane komponenty i montaż instalacji. Jak pokazują statystyki, wiele awarii modułów fotowoltaicznych jest wynikiem zastosowanego, niewłaściwego oprzyrządowania.
Ranking Tier 1 – pomoc w podjęciu decyzji
Wybierając optymalne rozwiązanie, dopasowane do naszych potrzeb, skorzystajmy z usług doradczych Ekspertów. Uzyskane informacje możemy zweryfikować w Internecie, sprawdzając certyfikaty, a ponadto ocenę finansową danego producenta w rankingu Tier 1 paneli fotowoltaicznych. Korzystając z usług montażowych profesjonalnej firmy, z wieloletnim doświadczeniem, oraz z modułów najlepszych producentów mamy pewność, że nasza instalacja będzie pracowała bez awarii przez wiele lat.