Ranking Tier 1 fotowoltaika czy warto się sugerować? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Ranking modułów PV Tier 1 – co to takiego i czy warto się nim sugerować?

Ranking modułów PV Tier 1 – co to takiego i czy warto się nim sugerować?
Opublikowane: 21.09.2020

Dokonując wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, bierzemy pod uwagę wiele składowych, począwszy od parametrów technicznych czy awaryjności, skończywszy na certyfikatach, którymi dany model został odznaczony. W Internecie znajdziemy zestawienia i porównania dużego zakresu modułów, pod względem stosunku ich ceny do jakości, wydajności czy awaryjności.
Przy wnikliwej analizie z pewnością natrafimy także na ranking modułów Tier 1. Czy z perspektywy nowego użytkownika, stojącego przed wyborem optymalnego rozwiązania, warto sugerować się tym zestawieniem? Co to jest ranking modułów Tier 1 i przez kogo jest opracowywany? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane. 

Co to jest Bloomberg New Energy Finance?

Bloomberg New Energy Finance (NEF) opracowuje ranking modułów Tier 1, który prezentuje zestawienie producentów modułów fotowoltaicznych. Jest on aktualizowany co kwartał, a jego głównym zadaniem jest informowanie inwestorów oraz banki, o sytuacji finansowej poszczególnych producentów.

Mowa tu o wiarygodności finansowej, wypłacalności, a tym samym o zaufaniu rynku finansowego do producenta konkretnych modułów fotowoltaicznych. Co ważne, firma Bloomberg jest agencją prasową, a nie instytucją badawczą. Specjalizuje się w rynkach finansowych i na tych podstawach bazuje również Tier 1 – ranking przygotowywany przez Bloomberg NEF.

Jakie wymogi musi spełnić producent fotowoltaiki, aby znaleźć się w rankingu Tier 1?

W bazie Bloomberg NEF znajduje się aktualnie blisko 20 tysięcy producentów modułów fotowoltaicznych. A w rankingu Tier 1 przedstawiany jest mały procent tej liczby. Dlaczego? Stawiane przed producentami warunki, są bardzo restrykcyjne. Na spełnienie warunków rankingu Tier-1 pozwolić sobie mogą jedynie najwięksi i najmocniejsi gracze z branży fotowoltaiki. Aby firma mogła trafić do rankingu Tier 1, musi samodzielnie produkować i sprzedawać moduły. Firma ubiegająca się o znalezienie w rankingu Tier 1 musi również działać powyżej 5 lat, inwestować w badania i rozwój. Jednak na tym warunki przyjęcia się nie kończą. 

My skupimy się na paru głównych wymogach stawianych przed producentami, aby bardziej zobrazować metodykę działania i opiniowania Bloomberg NEF. 

Producent ubiegający się o przyjęcie na listę rankingu Tier 1 PV musi spełnić poniższe warunki: 

  • w ostatnich dwóch latach zrealizować przynajmniej 6 projektów o sumarycznej mocy 1.5 MW, a projekty muszą zostać zakończone z dodatnim wynikiem finansowym;
  • samodzielnie produkować oraz sprzedawać moduły fotowoltaiczne pod swoją marką;
  • przedstawić dokumenty i sprawozdania księgowe z dodatnimi wynikami i wysoką płynnością finansową, w analizie brane pod uwagę są także zobowiązania, zadłużenie. Dodatkowo producent nie może być w stanie upadłości;
  • płynność finansowa musi być potwierdzona przez 6 banków.

Szczegółowe kryteria, które są badane w trakcie weryfikacji wniosku producentów do rankingu Tier 1 fotowoltaiki, są zamieszczone w Internecie. Więcej możesz dowiedzieć się na tej stronie: https://data.bloomberglp.com/bnef/sites/4/2012/12/bnef_2012-12-03_PVModuleTiering.pdf

Tier 1 bloomberga, a jakość modułów fotowoltaicznych

Z powyższych informacji jasno wynika, że w rankingu Tier 1 jakość modułów, ich wydajność czy awaryjność, nie są kluczowymi, badanymi parametrami. Co nie zmienia faktu, że są to czynniki także brane pod uwagę w dalszych analizach przeprowadzanych podczas akceptacji wniosku złożonego przez producenta. Jednak rozważając instalację fotowoltaiki, musimy zakładać długi horyzont czasowy planowanej inwestycji, a co się z tym wiąże – również usługę gwarancji.

Wybierając producentów z rankingu Tier 1, możemy czuć się bardziej pewnie, że w przypadku ewentualnej awarii modułu fotowoltaicznego, uda nam się wyegzekwować realizację gwarancji od firmy o stabilnej, potwierdzonej przez banki, sytuacji na rynku. Ponadto jest również mniejsze ryzyko, że dana firma nagle zakończy działalność i wycofa się z rynku, bez zrealizowania gwarancji.

Na co więc wrócić uwagę wybierając moduły fotowoltaiczne z rankingu Tier-1?

Przy wyborze modułów najlepiej kierować się wydajnością, jakością i parametrami technicznymi. Nie zapominajmy też o długoletniej gwarancji oraz sprawdźmy certyfikaty konkretnego producenta. Certyfikacją zajmują się niezależne firmy badawcze, dzięki czemu mamy pewność, że produkt przeszedł serię testów, a jego jakość została pozytywnie zweryfikowana. Sugerujmy się więc certyfikatami wydanymi przykładowo przez takie instytuty jak: TÜV, Eurotest czy Kiwa. 

Poza wyjściowymi parametrami technicznymi modułu, bardzo istotną rolę odgrywają właściwie dobrane komponenty i montaż instalacji. Jak pokazują statystyki, wiele awarii modułów fotowoltaicznych jest wynikiem zastosowanego, niewłaściwego oprzyrządowania. 

Ranking Tier 1 – pomoc w podjęciu decyzji

Wybierając optymalne rozwiązanie, dopasowane do naszych potrzeb, skorzystajmy z usług doradczych Ekspertów. Uzyskane informacje możemy zweryfikować w Internecie, sprawdzając certyfikaty, a ponadto ocenę finansową danego producenta w rankingu Tier 1 paneli fotowoltaicznych. Korzystając z usług montażowych profesjonalnej firmy, z wieloletnim doświadczeniem, oraz z modułów najlepszych producentów mamy pewność, że nasza instalacja będzie pracowała bez awarii przez wiele lat. 

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.