Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Choć najczęściej widuje się w naszym kraju ogniwa fotowoltaiczne i konstrukcje pod panele PV na dachach budynków, nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie dla inwestorów. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się systemy naziemne, a elewacyjne stelaże do fotowoltaiki nie są już całkowitym ewenementem.

Liczba dostępnych sposobów i metod montażu sukcesywnie rośnie, dlatego w dalszej części tekstu spróbujemy przynajmniej w podstawowym stopniu uporządkować najważniejsze kwestie związane z montażem fotowoltaiki. Jaka konstrukcja pod panele słoneczne sprawdzi się najlepiej w zależności od miejsca instalacji, czy konstrukcja dachu pod panele fotowoltaiczne powinna być dodatkowo wzmacniana przed montażem i dlaczego systemy naziemne różnią się ceną od systemów dachowych? Zapraszamy do lektury!

Z czego może być wykonana konstrukcja wsporcza pod panele fotowoltaiczne?
Niezależnie od tego, gdzie docelowo zostanie umieszczony, każdy stelaż do paneli fotowoltaicznych oraz wszystkie niezbędne elementy dodatkowe (m.in. klamry, szyny montażowe i profile, łączniki, uchwyty, śruby, nakrętki itp.) muszą być wykonane z trwałych, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór konstrukcji wsporczych, które są produkowane z: 

  • materiałów całkowicie odpornych na korozję, jak nierdzewna stal i aluminium,
  • aluminium, stali ocynkowanej ogniowo i elementów łączących ze stali nierdzewnej;
  • wyłącznie z ocynkowanej ogniowo stali;
  • kwasoodpornej stali,
  • ekstrudowanego aluminium,
  • galwanizowanej stali.

Decydując się na konkretne rozwiązanie należy mieć na uwadze, że konstrukcja pod panele PV wykonana ze stali ocynkowanej jest najtańsza, ale jednocześnie cechuje się najmniejszą odpornością na zmienne warunki pogodowe, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz obciążenia mechaniczne. 

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dachach płaskich

Montaż systemu fotowoltaicznego na płaskim dachu oznacza bezwzględną konieczność użycia odpowiednio dobranej konstrukcji wsporczej, dzięki której zostanie uzyskany pożądany kąt nachylenia paneli względem płaszczyzny dachu.

Zazwyczaj dąży się do uzyskania kąta pomiędzy 15 a 45 stopni, a także optymalnej ekspozycji, tzn. w kierunku południowym. Stelaż paneli fotowoltaicznych na tego rodzaju dachu może być zamocowany bez dodatkowego dociążenia (balastu) lub z jego wykorzystaniem w zależności od warunków panujących na danym dachu, jego parametrów użytkowych oraz decyzji inwestora. 

W przypadku systemów bezbalastowych konstrukcja pod ogniwa fotowoltaiczne jest montowana do ułożonych na dachu bloków betonu, dzięki czemu instalacja PV staje się stabilna i odporna nawet na silne podmuchy wiatru. 


Na płaskich dachach z płyty żelbetowej stosuje się innego typu konstrukcje. Panele fotowoltaiczne mocuje się na konstrukcji wsporczej, która z kolei jest przytwierdzona na specjalnie przygotowanych stalowych ramach na słupkach wpuszczonych w powierzchnię dachu. Tego typu konstrukcję należy wykonać przed ewentualnym ociepleniem dachu. 


Systemy PV z dodatkowym balastem najczęściej są dociążane przy pomocy fundamentowych bloczków betonowych, a jeśli ich zastosowanie jest z jakiegoś powodu niewskazane lub niemożliwe, panele fotowoltaiczne montuje się na konsolach wykonanych z tworzywa sztucznego i dociążonych żwirem lub betonowymi bloczkami balastowymi. 

Konstrukcje montażowe paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych
Systemy mocowań paneli fotowoltaicznych dla dachów skośnych mogą być inwazyjne lub bezinwazyjne i zawsze dobiera się je w zależności od użytego w danym przypadku pokrycia dachowego. Panele układa się równolegle do płaszczyzny dachu w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią wentylację bez narażania pokrycia dachowego na uszkodzenia wynikające z występowania porywistych wiatrów i innych czynników pogodowych. 

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na ziemi

W przypadku instalacji PV posadowionych na gruncie to, jakiego typu konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne zostanie w konkretnej lokalizacji zastosowana, zależy od szeregu czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj i jakość gleby w miejscu inwestycji, ponieważ w gruntach o dużym współczynniku sypkości (jak gleby piaszczyste) należy unikać montażu fotowoltaiki na gruncie ze względów bezpieczeństwa. 

Zależnie od typu podłoża i wielkości przewidywanego systemu PV mogą zostać zastosowane następujące sposoby mocowania oraz konstrukcje:

  • wbijane w grunt,
  • zalewane betonem w gruncie,
  • kotwione,
  • śrubowe.


Z uwagi na to, że naziemne systemy PV są z reguły większe niż te, które montuje się na dachach, zwykle wykorzystuje się do nich zauważalnie trwalsze stelaże i konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne. Z racji posadowienia fotowoltaika na gruncie jest łatwa w obsłudze i konserwacji, gdy jest to wymagane. 

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na elewacji budynku

Tego rodzaju konstrukcje są wciąż w naszym kraju relatywnie mało popularne, choć w ostatnich latach ich liczba zauważalnie wzrasta. Najczęściej są umieszczane na elewacjach budynków użyteczności publicznej, jak np. szkoły, budynki biurowe czy szpitale. Elewacyjne systemy fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, aby między zewnętrzną okładziną stworzoną z paneli PV znajdowała się odpowiedniej szerokości szczelina wentylacyjna. Dzięki temu panele są optymalnie chłodzone, a izolacja cieplna danego budynku ulega zauważalnej poprawie.