Ładowanie samochodu elektrycznego przy pomocy PV - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 hurtownia on-line

Ładowanie samochodu elektrycznego przy pomocy PV

Ładowanie samochodu elektrycznego przy pomocy PV
Opublikowane: 25.10.2021

W Polsce z roku na rok przybywa samochodów elektrycznych. Na koniec 2019 roku zarejestrowanych było około 10 tysięcy „elektryków” i hybryd typu plug-in. Pod koniec listopada 2020 roku w Polsce liczba ta wzrosła dokładnie do ponad 17 tysięcy elektrycznych samochodów osobowych. Jak widać, elektromobilność staje się coraz bardziej popularna i zamiast technologii przyszłości staje się teraźniejszością. W związku z powyższym rośnie zapotrzebowanie na własne stacje ładowania samochodów, aby móc w każdej chwili uzupełnić niedobory energii, nie płacąc za to bajońskich sum. Domowa instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd z energii słonecznej. Nadwyżki energii można wykorzystać do zasilania stacji ładowania samochodu elektrycznego. Takie działanie pozwala przemieszczać się bezemisyjnie i w zasadzie za darmo.

Wallbox – co to takiego?

Wallbox to inaczej naścienna stacja ładowania do samochodów elektrycznych. Energooszczędna ładowarka Wallbox to rozwiązanie przyszłościowe. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt może być używany zarówno w domu, jak i w firmie. Można ją także zamontować w budynkach użyteczności publicznej, obiektach komercyjnych i handlowo-usługowych. Warto wspomnieć, że cena ładowarki Wallbox jest bardzo atrakcyjna w porównaniu z kosztami ładowania auta na publicznych stacjach ładowania. Nie ma zatem konieczności marnowania cennego czasu na dojazd do tych placówek. Dodatkowo mogą być kompatybilne z każdą instalacją fotowoltaiczną. Ładowarki Wallbox, zamontowane w przydomowych garażach są przeznaczone do szybkiego i energooszczędnego uzupełniania poziomu mocy w samochodach hybrydowych i elektrycznych.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – na co zwrócić uwagę?

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych (z ang. EV chargers) umożliwiają szybkie i niemal bezobsługowe ładowanie samochodów. Dostępne są zarówno rozwiązania umożliwiające ładowanie pojedynczych samochodów w domowych garażach, jak również infrastruktura pozwalająca na ładowanie samochodów na parkingach i garażach w centrach handlowych lub przed biurowcami. Można wyróżnić trzy podstawowe typy stacji ładowania samochodów elektrycznych:

  • Stacje domowe – właściciel pojazdu podłącza go do stacji po powrocie do domu, a jego auto ładuje się w ciągu nocy. Stacja ładująca tego typu może być zamontowana na ścianie w garażu  i nie wymaga żadnej autoryzacji w celu jej podłączenia.
  • Stacje w miejscach publicznych –  mogą być wykorzystywane komercyjnie za opłatą lub darmowo, oferowane we współpracy z właścicielami parkingów lub producentami pojazdów elektrycznych. Stacje tego typu często wykorzystuje się w centrach handlowych, przed biurowcami lub na ulicy.
  • Stacje szybkiego ładowania – umożliwiają ładowanie samochodu w mniej niż 30 minut. Sprawdzają się na stacjach benzynowych przy trasach szybkiego ruchu, na których kierowcy mogą w krótkim czasie naładować samochód elektryczny i dzięki temu zwiększyć jego zasięg, aby bezpiecznie dotrzeć do punktu docelowego.

Ładowanie auta elektrycznego z fotowoltaiki – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach warto zadać sobie pytanie, czy ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą samodzielnie wyprodukowanego prądu stanie się standardem? Samodzielna produkcja energii to klucz do taniego, wygodnego i wydajnego korzystania z pojazdu napędzanego prądem. Wybór ekologicznego auta wcale nie musi się wiązać z uzależnieniem od stacji ładowania. Dlatego decydując się zarówno na samochód elektryczny, jak i fotowoltaikę, warto wykorzystać potencjał instalacji PV także do ładowania akumulatora.  Ładowanie samochodu elektrycznego we własnym zakresie jest jak najbardziej realne, a co najważniejsze zapewnia maksymalną oszczędność finansową. Stąd coraz więcej osób będzie korzystać z tego rozwiązania.

Czy moja instalacja fotowoltaiczna jest w stanie naładować samochód?

Domowe instalacje fotowoltaiczne czerpią z energii słonecznej przy wytwarzaniu prądu. W tym punkcie fotowoltaika może z powodzeniem posłużyć również do zasilania domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów ich eksploatacji. Ładowarka fotowoltaiczna typu Wallbox stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich kierowców, dbających o czystość środowiska naturalnego. Jej stosowanie sprawia, że poruszanie się pojazdem jest całkowicie ekologiczne, ponieważ nie generuje emisji szkodliwych substancji.

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Domowe ładowarki fotowoltaiczne pozwalają regularnie uzupełniać energię w akumulatorach samochodów elektrycznych bez konieczności jazdy i poszukiwań stacji po całym mieście. W dłuższej perspektywie czasowej ich stosowanie opłaca się bardziej niż korzystanie z publicznych stacji ładowania. Po przeliczeniu kosztów eksploatacji wychodzi na to, że fotowoltaika generuje znaczące oszczędności zwłaszcza w przypadku osób, które poruszają się pojazdami głównie po mieście, pokonując przy tym niewielkie odległości. Jeśli statystyczny posiadacz auta elektrycznego wyposaży się w odpowiednio dobraną instalację fotowoltaiczną oraz domową stację ładowania, za doładowanie samochodu nie zapłaci nawet złotówki.

Wallbox vs gniazdko – ile trwa ładowanie auta elektrycznego

Jak ładować samochód elektryczny w domu? Tak naprawdę wystarczy podłączyć przewód do zwykłego gniazdka. Problem stanowi jednak niska moc ładowania, w związku z czym trwa ono nawet do kilkudziesięciu godzin. Zamontowanie domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego to znaczne ułatwienie dla kierowcy oraz szybsze ładowanie, ograniczone do kilku godzin. Wtyczkę montuje się w dowolnym miejscu – na ścianie garażu lub specjalnie stworzonym panelu. Kwestię rachunków za prąd rozwiązuje posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej, która generuje energię z promieni słonecznych. Stacja dodatkowo może łączyć się z aplikacją na urządzeniach mobilnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko planować ładowanie, ale też sprawdzać zużycie energii oraz ekonomiczność.

Podsumowanie

Uzupełnianie energii w akumulatorach samochodu elektrycznego za pośrednictwem domowej instalacji opłaca się bardziej niż korzystanie z publicznych ładowarek. Jeżdżąc po mieście i pokonując niewielkie dystanse mamy możliwość ładowania pojazdu z domowej stacji typu Wallbox, zasilanej z paneli fotowoltaicznych. Pod względem ekonomii posiadanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej korzystne. Montując odpowiednio wydajną instalację fotowoltaiczną ograniczymy koszt ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in praktycznie do zera.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.