Jak często powinna włączać się pompa ciepła? - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Taktowanie pompy ciepła: jak często powinna włączać się pompa ciepła?

Taktowanie pompy ciepła: jak często powinna włączać się pompa ciepła?
Opublikowane: 27.07.2023
Wprawdzie pompy ciepła uważane są za stosunkowo bezawaryjne urządzenia, lecz pomimo to warto przygotować się na inne ewentualności. Zostań z nami, a uzyskasz odpowiedzi na poniższe pytania.
 • Co to jest taktowanie pompy ciepła oraz jak je ograniczyć?
 • Jakie są przyczyny taktowania?
 • Co ile włącza się pompa ciepła?
 • Jak powinna pracować pompa ciepła?

Co to jest taktowanie pompy ciepła?

Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie w możliwie najbardziej przystępny sposób. Taktowanie pompy ciepła jest rozumiane jako nadzwyczaj częste załączanie się sprężarki, co powoduje pracę urządzenia przez krótkie okresy. Skala takiego zjawiska może być różna. W skrajnych przypadkach mowa nawet o włączaniu się pompy kilkanaście razy w ciągu jednej godziny, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż to bardzo prosta droga do wystąpienia awarii całej instalacji. Oczywiście uruchamianie się sprężarki – z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości – nie jest żadnym błędem. Wręcz przeciwnie – takie działanie powoduje zwiększenie temperatury w instalacji do poziomu zapewniającego optymalny komfort użytkownikom. Innymi słowy, w taki sposób spełniane są wcześniej określone parametry. Gdy dana temperatura zostanie osiągnięta, sprężarka z powrotem się wyłącza i na jakiś czas kończy swoją pracę, ponieważ wcześniej osiągnęła zamierzony pułap. Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii. Liczne badania i obserwacje dowodzą, że długie cykle zapewniają znacznie więcej korzyści oraz są bezpieczniejsze pod względem działania urządzenia niż krótsze okresy. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że taktowanie pompy ciepła to niekorzystne zjawisko, które należy eliminować. Hurtownia OZE

Jak często powinna włączać się pompa ciepła?

Najczęściej w odpowiedziach na to pytanie wskazuje się, że tego typu urządzenia powinny uruchamiać się raz lub dwa w ciągu godziny. Te wartości nie wzbudzają żadnych podejrzeń dotyczących występowania jakichkolwiek nieprawidłowości. Można więc z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jeżeli pompa ciepła uruchamia się w takiej częstotliwości, to działa w sposób prawidłowy. Podzielone opinie dotyczą natomiast stosunku 1:3, który oznacza, że sprężarka włącza się trzy razy w ciągu jednej godziny. Część ekspertów wciąż twierdzi, że to akceptowalna liczba. Inni natomiast zwracają uwagę, że taka ilość załączeń pompy ciepła powoduje jej szybsze zużywanie, co w dłuższej perspektywie może wywołać niekorzystne skutki. Każdy jednak, kto zastanawia się, jak często powinna włączać się pompa ciepła, nie ma żadnych wątpliwości, że częstsze (niż trzy razy) włączanie się sprężarki stanowi już bardzo niepokojące sygnały, gdyż mowa wtedy o klasycznym taktowaniu pompy ciepła. To dobitny sygnał na wykonanie konkretnych kroków, takich jak poprawnie parametrów instalacji lub skontaktowanie się z profesjonalną firmą w celu usunięcia problemu.

Taktowanie pompy ciepła – przyczyny

Zastanówmy się więc, co wpływa na zbyt dużą ilość załączeń pompy ciepła. Jedną z podstawowych przyczyn jest zbyt duża moc urządzenia, która przekracza zapotrzebowanie. Innym powodem może być za mała pojemność wodna instalacji. Jeżeli ilość wody jest niezadowalająca, sprężarka automatycznie zacznie częściej włączać się i wyłączać.

Jak zmniejszyć taktowanie pompy ciepła?

Przejdźmy teraz do kolejnego zagadnienia, czyli wyjaśnienia, jak zmniejszyć taktowanie pompy ciepła. W tym przypadku znacznie lepiej zapobiegać poprzez prawidłowe dobranie wszystkich parametrów instalacji. Zwracaj także szczególną uwagę na odpowiednią ilość wody. Jeżeli nie będzie jej brakować, ale też jednocześnie nie będzie jej zbyt wiele, urządzenie powinno działać prawidłowo, a co za tym idzie – zostanie także ograniczone ryzyko wystąpienia taktowania. Warto również zadbać o wybór optymalnej mocy urządzenia. Pompa ciepła powinna spełniać wcześniej określone zapotrzebowanie na moc cieplną. Większość ekspertów rekomenduje, aby wybierać urządzenia mające nominalną moc potrzebną do ogrzewania obiektu przy uwzględnieniu temperatury zewnętrznej. To ważna i przede wszystkim uniwersalna zasada, o której nie warto zapominać. W razie, gdy ilość załączeń pompy ciepła przekracza dopuszczalne normy, należy poprosić o pomoc specjalistów.

Czas pracy sprężarki w pompie ciepła a żywotność urządzenia

O tym, że warto wiedzieć, jak zmniejszyć taktowanie pompy ciepła, świadczy również fakt, że zbyt częste włączanie i wyłączanie urządzenia powoduje znaczny spadek żywotności. To wyjątkowo istotna kwestia, ponieważ im dłuższa możliwość korzystania z instalacji bez konieczności wymiany poszczególnych elementów, tym więcej wymiernych korzyści dla użytkownika.

Taktowanie pompy ciepła – podsumowanie

W tym poradniku wyjaśniliśmy, jak często powinna włączać się pompa ciepła, a także wytłumaczyliśmy, na czym polega taktowanie oraz w jaki sposób mu zapobiegać. Pamiętajmy, że zbyt częste uruchamianie się sprężarki ma bardzo niekorzystna konsekwencje dla całego urządzenia. Wielokrotnie jest także sygnałem o poważnych nieprawidłowościach w instalacji.Hurtownia OZE

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.


  Producenci z naszej oferty

  Hurtownia OZE

  Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

  +48 577 123 400

  Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

  Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.