Wiata fotowoltaiczna - carport z instalacją fotowoltaiczną - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Dostarczamy na terenie każdego województwa

+48 577 123 400 sklep on-line

Wiata fotowoltaiczna – carport z instalacją fotowoltaiczną

Wiata fotowoltaiczna – carport z instalacją fotowoltaiczną
Opublikowane: 19.05.2021

Panele fotowoltaiczne można montować w różnorodnych lokalizacjach: na dachu, na elewacji, na gruncie. Coraz częściej słyszymy także o koncepcjach, w myśl których, w przestrzeni miejskiej powinny pojawiać się wiaty fotowoltaiczne. Rozwiązanie takie może pojawić się np. w parku, jako zadaszenie dla osób odpoczywających, nad ścieżką rowerową – umożliwiając komfortową jazdę także w deszczowe dni, czy jako carport, czyli wiata garażowa

Co to jest carport?

Carport to miejsce parkingowe tworzone z myślą o posiadaczach samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wiata fotowoltaiczna umożliwia garażowanie i ładowanie pojazdów (wystarczy zamontować przy niej stację ładowania) oraz stanowi taką samą przydomową elektrownię słoneczną jak panele PV zlokalizowane w każdej innej lokalizacji.

W zależności od potrzeb, carport może służyć jednemu albo większej liczbie pojazdów. Może więc być zarówno przydomowym miejscem parkingowym jak i większą konstrukcją przydatną w firmach czy nawet gospodarstwach rolnych. Wiaty fotowoltaiczne typu carport doskonale sprawdzają się na parkingach przed centrami handlowymi, parkingach hotelowych czy stacjach benzynowych. Wszędzie tam stają się ekologicznymi, kompleksowymi i samowystarczalnymi konstrukcjami do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Jeśli planujemy wiatę fotowoltaiczną na własnej posesji, na carport wolnostojący warto zdecydować się, gdy:

 • nie mamy możliwości posadowienia instalacji PV na dachu albo na gruncie
 • chcemy mieć przydomową stację ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych
 • zależy nam na ochronie samochodu: wiata chroni karoserię przed szkodliwym wpływem promieniowania UV
 • nie chcemy wykorzystywać odnawialnych źródeł energii do zasilania lub ogrzewania domu, a jedynie do ładowania samochodu elektrycznego czy hybrydowego
 • zakładamy możliwość rozbudowy carportu – np. w związku z zakupem kolejnych samochodów

Na wiatę fotowoltaiczną przylegającą do budynku warto zdecydować się, kiedy mamy pewność, że jest to jej ostateczne położenie i nie będziemy jej rozbudowywać. 

Wiaty solarne wykonywane są z paneli double glass (szkło-szkło) zwanych także bifacial. Dzięki panelom dwustronnym można uzyskać o 20% więcej energii niż w przypadku paneli jednostronnych. Aby takie uzyski były możliwe bifacjalne panele słoneczne powinny być zamontowane pod takim kątem, aby umożliwić dolnej stronie przechwytywanie maksymalnie dużej ilości światła z odbić oraz z zachodzącego lub wschodzącego słońca.

Z tego samego powodu dobrze, aby powierzchnia, na której są montowane, charakteryzowała się dużym albedo, czyli miała dużą zdolność odbijania światła słonecznego. Takie warunki spełniają np. żwir lub piasek (60%) czy podłoże carportu pomalowane refleksyjną białą farbą (60-80%). 

Zalety carportu fotowoltaicznego

 • postawienie i utrzymanie wiaty garażowej jest szybsze i tańsze, niż budowa tradycyjnego garażu
 • na budowę wiaty garażowej do 50m2 nie są wymagane żadne pozwolenia na budowę,wystarczy zgłoszenie chęci budowy do starostwa
 • to idealne miejsce do parkowania samochodu na mniejszych, wąskich działkach
 • wiata chroni karoserię przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, deszczem, gradem
 • możliwość „podpięcia” stacji ładowania samochodu elektrycznego czy hybrydowego, hulajnóg, rowerów czy skuterów elektrycznych
 • odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, co przekłada się na długi czas użytkowania (moduły montowane na carportach mają podwyższoną wytrzymałość na czynniki atmosferyczne)
 • możliwość rozbudowania carportu wolnostojącego w razie potrzeby
 • możliwość skorzystania z programów „Czyste Powietrze” (oraz „Mój Prąd” – jeśli tylko zostanie reaktywowany)

Wiata solarna – czy tylko carport?

Jak wspomnieliśmy na początku, wiata solarna może pojawić się w przestrzeni publicznej, ale także na prywatnej posesji, w różnych zastosowaniach – nie musi to być carport

Wiata fotowoltaiczna mogą także pełnić rolę:

 • zadaszenia tarasu
 • schowka na narzędzia ogrodowe
 • przydomowej altany

Wiaty fotowoltaiczne są przykładem rozwiązań opartych na systemach BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics). Choć wiata solarna najczęściej powstaje jako garaż i miejsce ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydowego, w przestrzeni publicznej może ona być dodatkowo wykorzystana także do innych celów, np.: oświetlenia parkingu, elewacji czy nośników reklamowych. 

Podsumowanie

Nowoczesna wiata fotowoltaiczna zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania, trwałość i wydajność. Jeśli chcemy, aby samochód elektryczny czy hybrydowy nie był jedyną oznaką naszego zainteresowania ekologią, warto zainwestować także w carport – wiatę fotowoltaiczną umożliwiającą garażowanie i ładowanie pojazdów.

W przypadku zastosowań w przestrzeni publicznej, wiaty fotowoltaiczne mogą pełnić nie tylko funkcje carportów, ale mogą  być też „podpięte” np. do ławek solarnych i dawać możliwość ładowania urządzeń mobilnych. Wszędzie stają się ekologicznymi, kompleksowymi i samowystarczalnymi konstrukcjami do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych, hulajnóg, skuterów czy rowerów elektrycznych. 

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Hurtownia fotowoltaiczna

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.