Wymiary paneli fotowoltaicznych – rodzaje

Fotowoltaika to inwestycja w odnawialne źródła energii, która przyniesie nam spore oszczędności i da odetchnąć naszej planecie. Jeśli podjęliśmy już decyzję i chcemy założyć instalację fotowoltaiczną – czas na zmierzenie się z mnogością ofert w tej kategorii. Jakie kwestie będziemy musieli przeanalizować? Przede wszystkim: rodzaje i wymiary paneli fotowoltaicznych, które powinny zostać dobrane do rodzaju i powierzchni dachu lub miejsca, w których chcemy je zamontować, oczywiście z uwzględnieniem naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych możemy zamówić? Jakie wymiary mają nowoczesne panele fotowoltaiczne? 

Panele fotowoltaiczne wymiary – od czego to zależy? 

Wszystkie panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw (zdecydowana większość – z ogniw monokrystalicznych), których rozmiary są bardzo zbliżone (mimo, że pochodzą od różnych producentów) i w znacznym stopniu determinują wymiar paneli. Jedno ogniwo ma najczęściej rozmiary 15 cm na 15 cm. Ogniwa układa się w rzędach, a następnie łączy w panele. Większość paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku składa się z  60 ogniw, rzadziej stosowne są panele z 48 lub 72 ogniw.  Ilość ogniw wpływa zarówno na wymiary, jak i wagę panelu. 

Panele fotowoltaiczne z 60 ogniw monokrystalicznych

Wymiary paneli fotowoltaicznych zbudowanych z 60 ogniw monokrystalicznych, wynoszą najczęściej około 170 x 100 cm (z maksymalnie kilkucentymetrowymi różnicami, w zależności od technologii zastosowanej przez danego producenta paneli) i mają grubość około 4 cm. Waga jednego takiego panelu to przeważnie 18 – 19 kg. 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW, wykonana z paneli o podanych wyżej wymiarach, zajmie około 23-27 m2, a jej łączna waga wyniesie od około 250 do 290 kg. Podobnie jak w przypadku samych paneli, tak i tutaj różnice w wielkości i wadze instalacji wynikają z różnych technologii i technik łączenia/montażu instalacji przez danego producenta i wykonawcę. 

Panele fotowoltaiczne z 72 ogniw monokrystalicznych

Wymiary paneli fotowoltaicznych zbudowanych z 72 ogniw monokrystalicznych, to najczęściej około 200 x 100 cm (z maksymalnie kilkucentymetrowymi różnicami, w zależności od technologii zastosowanej przez danego producenta paneli). Jeden taki panel waży przeważnie 21 – 22 kg. 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW, wykonana z paneli składających się z 72 ogniw, zajmuje około 27 – 30 m2 powierzchni dachu (lub innego miejsca dedykowanego pod montaż instalacji fotowoltaicznej), a jej łączna waga oscyluje w okolicach 300 kg. Tutaj również różnice w wielkości i wadze instalacji wynikają z różnych technologii i technik montażu praktykowanych przez danego producenta i wykonawcę fotowoltaiki. 

Większe czy mniejsze panele fotowoltaiczne – czy wymiar paneli ma znaczenie?

Dla sprawności i opłacalności instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie mają sprawność pojedynczego panelu oraz ich odpowiednia ilość (dobrana do indywidualnego zapotrzebowana na energię elektryczną, z maksymalnym wykorzystaniem możliwości dachu) i optymalne usytuowanie. W skali instalacji – wielkość pojedynczego panelu nie ma większego znaczenia. 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich wymiary i waga

Większość paneli fotowoltaicznych zbudowana jest w standardowy sposób: front panelu jest zabezpieczony przez szkło hartowane, a jego spodnia część przez folię ochronną. To podstawowy rodzaj paneli fotowoltaicznych, ale… nie jedyny! Konstruując instalację fotowoltaiczną można również skorzystać z innych rozwiązań: paneli szkło – szkło oraz dachówek fotowoltaicznych. 

Panele fotowoltaiczne szkło szkło

W panelach fotowoltaicznych szkło – szkło warstwę folii ochronnej zastąpiono szkłem hartowanym, takim samym, jakie zabezpiecza panel od góry. Takie rozwiązanie zwiększa wytrzymałość mechaniczną panelu oraz jego odporność na rozmaite czynniki, m.in. wynikające z lokalizacji inwestycji – panele szkło – szkło są pożądanym rozwiązaniem np. na terenach nadmorskich, gdzie w wyższym stopniu narażone są na korozję wynikającą ze stale podwyższonej wilgotności powietrza oraz jego niestandardowego składu (w tzw. morskim aerozolu jest pełno jodu oraz innych składników, takich jak kryształki soli, brom, wapń i magnez).

Panele fotowoltaiczne szkło – szkło najczęściej nie różnią się wymiarami od standardowych paneli, złożonych z tej samej ilości ogniw. Jednak rozważając zakup paneli fotowoltaicznych szkło – szkło należy wziąć pod uwagę ich wyższy ciężar – jeden taki panel jest cięższy nawet o 3-6 kg od standardowego panelu szkło – folia, mającego podobne wymiary, moc i sprawność. Cała instalacja fotowoltaiczna z paneli szkło – szkło, o łącznej mocy 5 kW, będzie ważyła od 300 do 360 kg.

Panele fotowoltaiczne w formie dachówek – dachówki fotowoltaiczne

Dachówki fotowoltaiczne to panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem, które równocześnie pełnią funkcję dachu i przydomowej elektrowni. Dachówki fotowoltaiczne występują w wielu różnych rodzajach i rozmiarach, najczęściej ich montaż na dachu nie odbiega w żaden sposób od zasad montażu zwykłych dachówek. Niektóre dachówki fotowoltaiczne mogą być łączone z dachówkami standardowymi, inne wymagają położenia całego dachu, wyłącznie z użyciem materiału fotowoltaicznego.

Dachówki fotowoltaiczne są rozwiązaniem, po które sięgają zarówno inwestorzy stawiający nowe domy / budynki, jak i właściciele starszych domów, których konstrukcja mogłaby nie udźwignąć kilkuset dodatkowych kilogramów instalacji fotowoltaicznej złożonej z klasycznych paneli.

Oczywiście konieczność demontażu dachu i jego rekonstrukcja z użyciem dachówek fotowoltaicznych wymaga większych nakładów finansowych, ale w niektórych sytuacjach może być jedynym rozwiązaniem umożliwiającym na stworzenie sprawnej i efektywnej instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowanie 

Rynek fotowoltaiczny oferuje szeroki wybór różnych rodzajów paneli fotowoltaicznych. Aktualnie wymiary paneli fotowoltaicznych zostały ustabilizowane i zależą w głównej mierze od ilości ogniw zastosowanych do budowy pojedynczego panelu.

Do najczęściej stosowanych należą panele fotowoltaiczne zbudowane z 60 ogniw (każde ogniwo ma wymiary około 15×15 cm), których rozmiary to zazwyczaj: 170 cm długości, 100 cm szerokości oraz 4 cm grubości. Pojedynczy panel waży około 18-19 kg, a cała instalacja o mocy 5 kW zajmuje około 23-27 m2 i waży przeważnie od 250 do 290 kg.