Zawór 3-drogowy - budowa, zasada działania i montaż - Sunprofi
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Zawór 3-drogowy – jak wygląda budowa, zasada działania i montaż?

Zawór 3-drogowy – jak wygląda budowa, zasada działania i montaż?
Opublikowane: 25.05.2022

Jednym z najważniejszych elementów instalacji centralnego ogrzewania jest zawór trójdrogowy zwany inaczej zaworem trójdrożnym. Nie da się zaprzeczyć, że najpopularniejsze są bowiem rozwiązania „wodne”, czyli ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki w przeciwieństwie np. do ogrzewania elektrycznego.

W dzisiejszym artykule opiszemy dokładnie zawór 3-drogowy, który stosuje się w instalacji grzewczej w domu. Odpowiemy do czego służy, gdzie się znajduje, a także czym kierować się podczas zakupu zaworu 3-drogowego. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym opowiemy o wszystkich poruszonych kwestiach.

Gdzie wykorzystuje się zawory 3-drogowe?

Zawory to elementy instalacji wodnych, które odpowiadają za kontrolę przepływu cieczy w różnego rodzaju przewodach. Zapobiegają również niekontrolowanemu przemieszczaniu się płynów lub gazów. Zawory pozwalają także na regulację ciśnienia tych substancji. Zawory dzielimy na kulowe i tłokowe. W wielu instalacjach wykorzystuje się natomiast zawory trójdrożne, które inaczej określane są jako trójdrogowe.

Zawory mają różne „funkcje”. Pozwalają np. na zmianę kierunku przepływu czynnika chłodniczego w systemach grzewczych – taki zawór określony jest jako trójdrożny przełącznikowy. Zawory mogą również wykonywać zadanie ochrony urządzenia służącego do ogrzewania domu przez wodę o zbyt niskiej temperaturze. Te z kolei określane są jako zawory trójdrożne mieszalnikowe, które podnoszą lub obniżają temperaturę do określonej wartości.

Zawory trójdrożne stosowane są przede wszystkim w instalacjach grzewczych, gdzie mają za zadanie ochronę kotła przed korozją. Wykorzystuje się je w instalacjach, gdzie poza ogrzewaniem wody w centralnym ogrzewaniu, urządzenie grzewcze podgrzewa również wodę użytkową, której używamy na co dzień. Z kolei zawór trójdrogowy określany jako termostatyczny pozwala na regulację temperatury np. grzejników.

Zawory trójdrogowe instaluje się więc np. w przypadku pralki, maszyn budowlanych, różnego rodzaju urządzeń przemysłowych.

Montaż zaworu trójdrogowego

Nie da się zaprzeczyć, że jest to zatem element, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej, jak również w wielu przypadkach wpływa na zwiększenie jej bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że zawór trójdrogowy umieszcza się w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Ma to niezwykle istotne znaczenie pod kątem serwisowania czy napraw wielu usterek. Warto wiedzieć, że zawór trójdrożny umieszcza się za pompą obiegową w przypadku układu ogrzewania centralnego. Natomiast, gdy znajduje się on na linii rur ciepłej wody użytkowej, należy go umieścić przed pompą.

Ustawianie zaworu 3-drożnego

Podczas montażu zaworu trójdrogowego niezwykle istotne jest, aby umieścić go w prawidłowy sposób – wspomnieliśmy już, że ma to ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa nie tylko instalacji, lecz również osób przebywających w budynku. W przypadku zaworu trójdrożnego ważne jest, aby ustawić prawidłową temperaturę wody powracającej do kotła. Uznaje się, że powinna ona mieścić się w przedziale od 50°C do 60°C. Z kolei elektryczne zawory opierają swoje działanie na sterowniku, który odpowiada za dostosowanie charakterystyki układu.

Jak jest zbudowany i jak działa zawór 3-drogowy?

Pod pojęciem zaworu trójdrogowego kryje się wiele elementów, o różnym zastosowaniu i sposobie zasilania. Wyróżniamy zatem zawory „napędzane” ręczne, elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne. W przypadku pneumatycznego zasilania zaworu trzeba pamiętać o konieczności wyposażenia go w kołnierz montażowy zgodny z normą ISO5211, dedykowaną właśnie pneumatyce. Zawór trójdrogowy kulowy występuje z kulami typu L lub T – odnosi się to do kształtu rzutu na zawór od góry, który pokazuje kształt przepływu mediów.

Jak wybrać dobry zawór 3-drogowy?

Trzeba wiedzieć, że zawór 3-drogowy to bardzo istotny element w każdym układzie hydraulicznym. Jeżeli istnieje taka potrzeba, powinien być dostosowany do spełniania danej funkcji oraz do pracy z czynnikami o często wymagającym składzie chemicznym, jak również ciśnieniu i temperaturze – w przypadku układów, gdzie np. płynie glikol. Tym samym niezwykle istotne jest wybranie właściwego produktu do danego zastosowania – jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat powinniśmy poradzić się specjalisty – tak naprawdę najczęściej to na jego barkach spoczywa obowiązek wyboru właściwego produktu.

Produkt wysokiej jakości od renomowanego producenta pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności związanymi z nagłymi awariami. Warto bowiem wiedzieć, że zawór to miejsce, gdzie następuje „rozszczelnienie” układu. Jego usterka może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji np. zalania mieszkania.

Podsumowanie

Zawór trójdrożny to bardzo istotny element wielu instalacji, dlatego jego odpowiedni wybór może być kluczowy. Polecamy więc wybór produktów od sprawdzonych dostawców, którzy w klarowny sposób przedstawiają nam wszelkie niezbędne informacje na temat danego zaworu trójdrożnego.

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.

Producenci z naszej oferty

Hurtownia OZE

Pracujemy z największymi producentami na świecie co pozwala nam utrzymać najwyższą jakość i jednocześnie konkurencyjne ceny. Nasi klienci mogą liczyć na opiekę posprzedażową min. pomoc techniczną i doborową.

+48 577 123 400

Potrzebujesz hurtowej ilości produktów?

Podaj swój numer telefonu, zadzwonimy do Ciebie i omówimy szczegóły.